کتاب ردیف میرزا عبدالله اثر داریوش طلایی - نی | با تخفیف | 30بوک
به سایت 30 بوک خوش آمدید | ورود به سایت | ثبت نام
ردیف میرزا عبدالله

ردیف میرزا عبدالله

نی

قیمت اصلی: 780,000 ریال

مقدار تخفیف: 78,000 ریال

قیمت نهایی خرید شما: 702,000 ریال


اﻓﺰودن ﺑﻪ ﺳﺒﺪ ﺧﺮﯾﺪ

توضیحات:

انتشارات نی منتشر کرد:
نظام دستگاهی موسیقی ایران با عنوان «ردیف»، که با آموزش به روش سینه به سینه حفظ شده تا به دست ما رسیده است، روایت های مختلفی دارد و هر روایت به نام استادی که راوی آن بوده نامیده می شود. ردیف میرزا عبداللَّه (1222ـ 1297هجری شمسی) قدیمی ترین و معتبرترین روایت ردیف است که از او به شاگرد بلافصلش اسماعیل قهرمانی و از اسماعیل قهرمانی به نورعلی برومند منتقل شده است.
نت نویسی انجام شده در این کتاب مبتنی بر اجرای داریوش طلایی با سه تار است. اجرایی که براساس روایت او از ردیف میرزا عبداللَّه بنا شده است. در این نت نویسی با ابداع روشی خاص افزون بر فراگیری الگوهای ردیف، فراگیری ساختار گوشه ها و ارتباط جمله های آن با یکدیگر نیز مورد توجه قرار گرفته است. روشی که از درک این موسیقی به عنوان رپرتواری منجمد می پرهیزد و به دنبال تبدیل آن به الگوهایی زاینده در ذهن هنرجو است. به دیگر سخن وظیفه ی این کتاب انتقال دانش و محتوای موسیقی دستگاهی از طریق ردیف است.
داریوش طلایی خود روایت گر ردیف و از نسل چهارم موسیقی دانان پس از میرزا عبداللَّه است. او نوازنده ی ممتاز تار و سه تار است و این ردیف را طی سال های 1350ـ 1356مستقیماً نزد نورعلیخان برومند آموخته است، همچنین دوره هایی از دیگر روایت های ردیف را نزد علی اکبر شهنازی، عبدالله دوامی، یوسف فروتن و سعید هرمزی فراگرفته. او با تحصیل در فرانسه به دانش جدید موسیقی نیز مجهز شده و کسب این دانش به او امکان داده است تا علاوه بر اجرا و درک شفاهی ردیف به پژوهش علمی در این رپرتوار دست زند. او توانسته است در مسیر این پژوهش به درک و روشی بدیع برای انتقال محتوا و ساختار ردیف نائل آید.
داریوش طلایی نوازنده، ردیف دان، پژوهشگر و مدرس دانشگاه، در سال 1331 در شهرستان دماوند و در خانواده ای موسیقی دوست به دنیا آمد. از سن یازده سالگی به فراگیری موسیقی و شرکت در هنرستان عالی موسیقی پرداخت و در سال سوم هنرستان به نواختن تار علاقمند شد. پس از پایان هنرستان، با ورود به دانشکده ی هنرهای زیبای تهران جدی تر به امر موسیقی پرداخت. پس از فارغ التحصیلی در سال 1355، به تدریس ردیف در دانشگاه تهران مشغول شد. در سال 1358 برای ادامه تحصیل به پاریس رفت و دکتری موسیقی شناسی خود را از دانشگاه نانتز فرانسه دریافت کرد. هم زمان با تحصیل در فرانسه، در مرکز مطالعه ی موسیقی شرق که وابسته به سوربن بود تدریس می کرد. وی یک دوره نیز برای تدریس به دانشگاه واشنگتن در سیاتل دعوت شد. او هم اکنون علاوه بر تدریس در دانشگاه تهران، عضو هیئت علمی گروه موسیقی دانشکده ی هنرهای زیبا و همچنین دانشکده ی موسیقی دانشگاه هنر است. طلایی علاوه بر انتشار کتاب هایی در حوزه ی موسیقی و آلبوم های متعدد، کنسرت های مختلفی نیز در داخل و خارج کشور برگزار کرده است.
فروشگاه اینترنتی 30بوک

موضوعات:

کتاب عمومی هنر موسیقی


شابک 9790802605008
دسته بندی کتاب عمومی
موضوع اصلی هنر
موضوع فرعی موسیقی
نویسنده داریوش طلایی
مترجم
ناشر نی
سال انتشار 1398

نوبت چاپ 15
زبان کتاب فارسی
قطع کتاب وزیری
جلد کتاب گالینگور
تعداد صفحه 444 صفحه
وزن 720 گرم

پیشنهاد به دیگران

بیشتر بدانید

تعداد مشاهده این کتاب: 1421 بار


دفعاتی که پیشنهاد شده: 0 بار


دفعاتی که پیشنهاد نشده: 0 بار


تعداد کسانی که این کتاب را خوانده اند: 0 بار


تعداد کسانی که می خواهند این کتاب را بخوانند: 11 بار


نظرات کاربران
بریده کتاب

تماس با ما

تلفن تماس

66494109 (۰۲۱) ۹۸+

ایمیل

[email protected]

دسته بندی موضوعی