مجلس تقلید

مجلس تقلید (رام کردن زن سرکش)

نویسنده:

190,000ریال

171,000 ریال

دفعات مشاهده کتاب
168

دفعات پیشنهاد کتاب
1

کسانی که کتاب را بخوانند
1

کسانی که کتاب را پسندیدند
0

کسانی که کتاب را نپسندیدند
0

نظر خود را برای ما ثبت کنید

توضیحات کتاب مجلس تقلید

انتشارات پارسه منتشر کرد:
، تخت و خنجر، انسانم آرزوست، مبارک و خاتون پرده‌نشین، عناوین(بازی نامه ای بر اساس نمایشنامه ویلیام شکسپیر)رام کردن زن سرکش نمایشنامه‌های سیاه‌بازی داود فتحعلی‌بیگی در بنگاه ترجمه و نشر کتاب پارسه است.
این متون نمایشی در سال‌های گذشته به کارگردانی داود فتحعلی‌بیگی به روی صحنه رفته بود و اکنون به صورت مکتوب منتشر شده‌اند. در انتهای هر نمایشنامه، تصاویری از نمایش‌های اجرا شده نیز آمده است.
در سیاه‌بازی‌ها معمولاً دو تیپ حضور داشتند: یکی «حاجی» یا حاکم و دیگری سیاه که «مبارک» نام داشت و نوکر بود. در این نمایش، سیاه، نماد مردم زجرکشیده و حاجی، تجلی اندیشه و حکومت وقت محسوب می‌شد. تمام لطف سیاه‌بازی به شخصیت سیاه بامزه‌ای است که با دست‌انداختن ارباب و اطرافیانش خنده را به لب‌های مردم می‌نشاند. سیاهی که با شیرین‌کاری‌ها و شوخی‌های خود نقدی هم بر اوضاع جامعه می‌زند؛ بدیهه‌سازی و بدیهه‌سرایی محور اصلی این نوع نمایشنامه محسوب می‌شده و رقص و آواز نیز در آن وجود داشته است.
داود فتحعلی‌بیگی (1329) فارغ‌التحصیل رشتة تئاتر از دانشکدة هنرهای زیبا و از پایه‌گذاران گروه نمایشی تماشاست. از وی علاوه بر اجراهای نمایشی تعزیه و سیاه‌بازی و… کتاب‌هایی هم در زمینة نمایش‌های سنتی ایرانی منتشر شده است؛ از جمله: دفتر تعزیه 1و2 (با همکاری هاشم فیاض)، دفتر تعزیه 3 (با همکاری محمدحسین ناصربخت) و مشکین‌نامه (با همکاری مرشد ترابی).
فروشگاه اینتزنتی 30بوک

دفعات مشاهده کتاب
168

دفعات پیشنهاد کتاب
1

کسانی که کتاب را بخوانند
1

کسانی که کتاب را پسندیدند
0

کسانی که کتاب را نپسندیدند
0

  • نظر شما در مورد این کتاب

    نظرات دیگر کاربران

  • بریده ای از این کتاب

    بریده های دیگر کاربران