• نمایشگاه کتاب مجازی
حماسه ی بهمن شاه نامه

حماسه ی بهمن شاه نامه

260,000ریال

234,000 ریال

دفعات مشاهده کتاب
793
علاقه مندان به این کتاب
10
می‌خواهند کتاب را بخوانند
0
کسانی که پیشنهاد می کنند
0
کسانی که پیشنهاد نمی کنند
0
  • نظر خود را برای ما ثبت کنید

توضیحات کتاب حماسه ی بهمن شاه نامه

انتشارات علمی فرهنگی منتشر کرد:
بهمن‌ شاه‌نامه، بخش سوم از روایت داراب‌ نامه‌ ای است که پاره‌ی نخست آن بر اساس نسخ? خطّی کتابخان? روان ترکیه، در دو مجلّد با عنوان داراب‌نامه در سال 1339 به سعی ذبیح‌الله صفا و بخش دوم آن، بر اساس نسخ? خطّی کتابخان? دانشگاه اپسالای سوئد و با عنوان فیروزشاه‌نامه در سال 1387 توسّط ایرج افشار منتشر شده است. بتازگی طرح مشترک تصحیح و تحقیق بر مجلّدات چهارم و پنجم حماس? داراب‌نامه با همکاری میلاد جعفرپور و حسین اسماعیلی به پایان رسیده است که جلد چهارم این طرح به زودی در آبان ماه 1397 منتشر خواهد شد.
وجه تسمی? این پاره‌ی اخیر از روایت داراب‌نامه به بهمن‌شاه‌نامه، پویایی نقش و حضور بهمن فرزند فیروزشاه به عنوان قهرمان روایت است، زیرا در این مجلّدات، دیگر روزگار کامرانی و جهانگشایی‌های فیروزشاه به سر رسیده و راوی به توصیف کردارهای ملک بهمن و دلیری‌های او در مواجهه با دیوان، جادوان، پهلوانان و پهلوان‌بانان و دفع خطر از معشوقانش پرداخته و توجّه شنونده را به چگونگی تلاش ملک بهمن برای برکناری دارا از تخت پادشاهی جلب می‌کند.

متن پشت جلد کتاب: بهمن‌شاه بن فیروزشاه پس از جدایی از پدر و سرگردانی در جزایر و مقابله با دیوان، شیران، جادوان و دشمنان و کمک به شاهان? پری، به وصال خورشیدچهر می‌رسد و کمی بعد در غیبت بهمن‌شاه، اشک خسروان زاده می‌شود. پس از آن، اشک خسروان توسّط عیاران ربوده شده و مدّتی را پریشان در اسارت به سر می‌برد و در این بین به سروقامت، شاهدخت شمارق‌شاه دل می‌بازد. ملک‌بهمن در سرزمین بربر بر سر دفاع از خویشان مادرش، گهرتاج شاهدخت فیدوس بربری، با پهلوان‌بانویی به نام شماخه در باعیّه می‌ستیزد و بر اثر خیانت یکی از نزدیکانش مدّتی را سرگردان در اقالیم افرنجیّه، افریقیّه، قسطنطنیّه و صقلیّه به سر می‌برد و با یک پری در هیأت ببری رویینه‌تن، جهان‌سوز جادو و دیوی روبه‌رو شده آنان را از پای درمی‌آورد. طیّ این مدّت، بهمن زرّین‌قبا پس از سال‌ها به گلبوی می‌رسد، فیروزشاه و تمامی سرداران همراه او به توطئه‌ی دارا فرزند طمروسیه، برادر ناتنی فیروزشاه، هلاک می‌شوند. زن و دختر فیروزشاه مهلقای پری و پری‌پیکر، از لشکر دیوان شکست خورده و به شهنشاه پری، پدر شاهانه پناه می‌برند و روایت در پایان این مجلّد، با سوگند خون‌خواهی بهمن‌شاه، اردوان و شیرزاد از دارا، آبستن نبرد داخلی بزرگی میان ایرانیان شده، حال آن‌که زمزم? حمل? اسکندر مقدونی نیز به گوش می‌رسد.
فروشگاه اینترنتی 30بوک

نظرات کاربران (0)

نظر شما در مورد این کتاب

نظرات دیگر کاربران

بریده ای از کتاب (0)

بریده ای از این کتاب

بریده های دیگر کاربران