هنوز زمان زیادی از انتشار فیلم پرتاب کردن کودک در سطل زباله نگذشته و همگی شاهد واکنش‌ها و خشم جمعی مردم نسبت به این اتفاق بوده‌ایم.
اتفاق تلخی که قلب همه را به درد آورد و باعث انتشار یک تنفر همگانی نسبت به آزار کودکان شد. این جریان برای همه ما خبر بدی بود.
اما خبر بدتر این است که خود ما نیز ممکن است یک آزارگر باشیم! حتی شما پدر مادرها و معلم‌های دلسوز و مهربان! تعجب نکنید. در عوض چند دقیقه‌ای با ما همراه باشید!

احتمالاً با دیدن عنوان این کتاب فکر کرده‌اید خب این کتاب که برای من نوشته نشده!
برای سادیست‌ها، روان پریش‌ها یا هیولاهایی که ممکن است کودکان را  آزار دهند نوشته شده است.
اما سخت در اشتباه هستید! این کتاب دقیقا برای ما و شماست! برای مایی که فکر می‌کنیم فرسنگ‌ها از چنین چیزی فاصله داریم و امکان ندارد کودکی را در زندگیمان مورد آزار قرار دهیم.

پس جرات داشته باشید و این کتاب را بخوانید!

بی‌شک کودکان حساس‌ترین اعضای جامعه هستند. آن‌ها با مشاهده‌ی بزرگسالان پیرامونشان می‌آموزند و رشد می‌کنند، ارزش‌ها اندیشه‌ها و رفتارهایی که شاهدشان هستند را درونی می‌کنند و همین درونیات هست که شخصیت کودک را شکل می‌دهد و آینده‌اش را تا حد زیادی می‌سازد. کودکان همواره در حال یادگیری روش زندگی و پرورش حسی از خویشتن هستند و الگوهای رفتاری و فکری‌ای رامی‌آموزند که تا آخر عمر همراهشان می‌ماند.

آزار کلامی چیست؟ پدر، مادر یا معلم چگونه می‌توانند با کلامشان تاثیر مخربی بر آینده‌ی یک کودک داشته باشند؟ پس از آزار کلامی چه اتفاقی برای کودکان می‌افتد؟ چگونه به کودکان آسیب دیده از این جریان می‌توان کمک کرد؟ و سوال‌های دیگری  از این قبیل که دانستن پاسخ همه آن‌ها برای من و شمایی که شاید خودمان را از چنین خطایی مصون می‌دانیم لازم است تا به خودمان بیاییم و متوجه اشتباهات ریز نهفته در رفتار و گفتارمان با کودکان بشویم.

azare_kalami

هنگامی که والدین، دوستان و معلم‌هایی وجود داشته باشند که کودک را تشویق کنند، کودک نیز دل‌وجرأت پیدا می‌کند و می‌کوشد جایگاه خود را در دنیا تثبیت کند. اما اگر این‌طور نباشد، چه اتفاقی می‌افتد؟
آزار کلامی نه فقط از جانب والدین کودک بلکه از طرف معلمان، مشاوران و خویشاوندان کودک نیز اعمال می‌شود.
می‌توان گفت آزار کلامی یکی از رایج‌‌ترین انواع آزار است، اما نمود خارجی ندارد. از این رو، روا داشتن آن بسیار آسان و تشخیص و درمان آن بسیار دشوار است.

azare_kalami1

اِما جرتونی نویسنده‌ی کتاب آزار کلامی، روان‌شناس و پزشک متخصص اطفال است که در ابتدا برای کودکان کتاب‌های آموزشی و داستانی می‌نوشت، اما کمی بعد آزار کلامی به دغدغۀ اصلی‌اش تبدیل شد. بدین ترتیب چندین کتاب دربارۀ آزار کلامی، ارتباطات و مهارت‌های ارتباطی تألیف کرد.

او در این کتاب بر اساس پژوهش‌های به عمل آمده جنبه‌های متفاوت این مسئله و انواع آن را بررسی و تأثیر آن بر روان کودک و رفتارهای بزرگسالی‌اش را مطرح می‌کند و در آخر راهکارهایی برای مواجهه با این موضوع و درمان آن برای آسیب دیدگان ارائه می‌دهد.

ممکن است این مطلب شما را به کودکیتان برده و خاطراتی را برایتان زنده کرده باشد. این کتاب برای شما نیز می‌تواند پیشنهاد خوبی باشد. پس منتظر چه هستید؟
بنابر گفتۀ نویسنده برای نجات آیندۀ کودکان‌مان بهتر است همین امروز دست به کار شویم و نسل بعدی را به روشی صحیح تربیت کنیم.

فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود