زنان خود قوی، جسور و شجاع‌اند، اما مردان و پسران نیز نقش تعیین کننده‌ای در پایان دادن به نابرابری جنسیتی دارند…هنگام وا داشتن جامعه به تغییر فرارسیده است.

 

متن بالا بخشی از نامه سرگشاده فومزیل ملامبو انگوکا معاون دبیرکل سازمان ملل متحد به مردان و درخواست یاری از آن‌ها در پیکار زنان برای برابری جنسیتی است.

همه ما کم و بیش چیزهایی راجع به فمینیسم می‌دانیم. اندیشه‌ای که در پی دستیابی به سطحی از حقوق زنان در زمینه‌های مختلف سیاسی، اجتماعی، شخصی و.. و ایجاد برابری جنسیتی است.
شاید برخی از مردان تصورشان این باشد که فمینیست‌ها زنان را برتر از مردان می‌دانند و نگاهی جنسیتی یا تبعیض آمیز به مسائل دارند، اما به نظر شما این تصور واقعیت فمینیسم است؟

به نظر می‌آید زمان آن رسیده که فمینیسم را به درستی بشناسیم. اما نه با رویکردی تک جانبه که تنها به معرفی آن بپردازد. دیگر قرار نیست مردان نسبت به فمنیسم جبهه بگیرند و یا همانند یک تماشاگر منفعل با آن مواجه شوند. بلکه هدف این است که این بار نه با کتابی دربارۀ فمینیسم مواجه شویم و نه کتابی دربارۀ مردانگی و مردسالاری! بلکه قصد آشتی دادن این دو گروه است. فمینیست‌ها و مردان.

چه بهتر که مردان و زنان باهم یکی شوند و دیگر هیچکدام در پی مطالبه حقشان از دیگری نباشند.

نیکی ون در گاگ، نویسنده و مشاور بریتانیایی برای این امر پیش قدم شده است. او در کتاب فمینیسم و مردان به روشنگری در این زمینه می‌پردازد. او بیش از سی سال است که در راستای برابری حقوق در بریتانیا و همچنین در سطح جهان تلاش می‌کند. این بار نیز تصمیم به برقراری صلح بین فمینیسم و مردان گرفته است.

Nikki-van-der-Gaag-1

فمنیسم و مردان

این کتاب فمینیسم را در مقیاسی بزرگ و جهانی بررسی کرده است و دربارۀ نقش مردان در آن و همچنین تاثیر فمنیسم بر آنان صحبت می‌کند. در تمام قسمت‎های این کتاب نویسنده بدون جانب‌داری از یک جنسیت خاص اطلاعات مهمی را به خواننده ا‌رائه می‌کند.

فمینیسم و مردان تنها به تحلیل جوامع غربی محدود نمی‌شود، بلکه تمامی کشورها را در بر می‌گیرد و گسترۀ بزرگی از تأثیرات را بر اعمال و اخلاق مردم به نمایش می‌گذارد. پس ما هم در ایران می‌توانیم با مطالعه این کتاب در این آشتی جهانی شرکت کنیم.

فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

نظر

  1. پولاد

    باسلام و احترام خدمت شما خیلی جالب و قابل تحمل و تعقل است

    پاسخ

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود