عزت‌الله انتظامی در تاریخ ۳۱ خرداد سال ۱۳۰۳ در محلهٔ سنگلج تهران متولد شد.

فعالیت هنری‌اش را از ابتدای جوانی با پیش‌پرده‌خوانی در تماشاخانه‌های لاله‌زار تهران شروع کرد و در سال ۱۳۲۰ اولین نمایش حرفه‌ایش را اجرا نمود. چند سال بعد با اندک سرمایه‌ای که از تئاتر به دست آورده بود برای تحصیل در زمینۀ تئاتر و سینما به آلمان رفت.

پس از سال‌ها فعالیت در عرصۀ هنر، در سال ۱۳۴۸ نقش آفرینی زیبای او در نقش «مش حسن» در فیلم «گاو» به کارگردانی داریوش مهرجویی برایش جایزۀ هوگو نقره‌ای بهترین بازیگر نقش اول مرد را از جشنوارۀ بین‌المللی فیلم شیکاگو به ارمغان آورد و نامش را بر سر زبان‌ها انداخت. این نخستین باری بود که یک بازیگر ایرانی جایزۀ بین‌المللی دریافت می‌کرد.

بازی انتظامی در این فیلم نقطۀ عطف و تحولی شگرف در تاریخ بازیگری ایران شد.

آقای بازیگر لقب بزرگی است که به او داده شده است چرا که کارش را از ابتدایی‌ترین جای ممکن آغاز کرد و پله‌های ترقی را به ترتیب پیمود و بعد از بیست سال خاک صحنه خوردن، جای پایش را در سینمای ایران تثبیت نمود و تا بلندای آن رفت.

آقای بازیگر در سال ۱۳۵۱ مدرک کارشناسی تئاترش را از دانشگاه تهران گرفت و پایان نامه‌اش با تشویق کتبی استادانش از جمله بهرام بیضایی همراه شد.

entezami-film-cow
entezami-film-cinema

استاد انتظامی در سال ۱۳۸۲ به عنوان چهرۀ ماندگار ایران انتخاب شد. همچنین در سال ۱۳۸۵ در مقر سازمان علمی فرهنگی و تربیتی ملل متحد یونسکو در پاریس، آیین بزرگداشتی برای این بازیگر بزرگ برگزار گردید.

استاد انتظامی طی دورۀ فعالیت هنری‌اش برندۀ جوایز بسیاری از جمله تندیس بهترین بازیگر، سیمرغ بلورین، لوح تقدیر، جایزۀ ویژۀ هیئت داوران و مجسمۀ بهترین بازیگر گردید.

عزت الله انتظامی در ۲۶ مرداد ۱۳۹۷ بر اثر سکتۀ مغزی و کهولت سن در ۹۴ سالگی درگذشت

از فیلم‌های ماندگار او می‌توان به کمال‌الملک، اجاره‌نشین‌ها، آقای هالو، سایه خیال، هامون، روز واقعه اشاره کرد.

گفتی است مجید انتظامی، آهنگساز مطرح، فرزند اوست.

فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود