Alain_de_Botton

نام آلن دو باتن نامی آشنا برای کتابخوانان است. نویسنده‌ای که تمام تلاشش را می‌کند با استفاده از منابع فلسفه، ادبیات، هنر و حتی معماری مشکلات انسان روزمره را حل کند. کتاب‌های او با آن که درباره‌ی مشکلات عمیق ما انسان‌های مدرن هستند اما به هیچ وجه غامض و سنگین نیستند. قوت کار او زبان ساده و روشن و شفاف او در بیان مبهم‌ترین خواسته‌ها و مشکل‌های ما هست. در همین راستا آلن دوباتن موسسه‌ای به نام «مدرسه زندگی» تاسیس کرده است.
هدف این موسسه کمک به مردم در رسیدن به زندگی رضایت‌بخش‌تر است. آثار منتشر شده در مدرسه‌ی زندگی منبعی است که به ما کمک می‌کند به درک بهتری از خودمان برسیم و روابط، شغل و زندگی اجتماعی‌مان را بهبود ببخشیم. همچنین یاری‌مان می‌دهد تا آرامش و آسودگی خیال را بیابیم و اوقات فراغت‌مان را بهتر سپری کنیم.

خب حالا برویم سروقت یکی از همین کتاب‌ها.

معنای زندگی

در این کتاب می‌خوانیم:
جست‌وجوی بیش از حد علنی یا شدید درمورد معنای زندگی سرگرمی عجیب‌‌وغریب، بدفرجام و خنده‌داری به‌نظر می‌رسد. چیزی نیست که یک انسان فناپذیر عادی بتواند به آن مبادرت ورزد، یا اگر هم چنین کرد، بتواند زیاد پیش برود. تعداد کمی از افراد آماده‌ی این‌اند که چنین راهی را در پیش بگیرند و پاسخ را در زندگی خود بیابند؛ همه‌ی ما چنین بلندپروازی‌هایی نداریم. زندگی‌های معنادار مختص افراد خارق‌العاده است: قدیسان، هنرمندان، دانشمندان، عالمان، پزشکان، فعالان سیاسی‌اجتماعی، کاشفان، رهبران و… . اگر معنای زندگی را کشف کنیم، احتمال می‌دهیم درک‌ناشدنی باشد؛ شاید به‌زبان لاتین یا به‌صورت کدهای کامپیوتری نوشته شده باشد. با خودمان می‌پنداریم چیزی نیست که به فعالیت‌های ما جهت بدهد، یا راهمان را روشن کند. همیشه با دیدگاهی کوته‌نظرانه در رابطه‌ با معنای زندگی، به فعالیت می‌پردازیم؛ بدون این‌که خود به آن اذعان داشته باشیم.


بااین‌حال، حقیقت این است که این موضوع به همه ارتباط دارد. همه‌ی ما باید درخصوص آن جست‌وجو کنیم، و زندگی‌ای معنادار را شرح دهیم. هیچ‌چیز ناخوشایندی درخصوص این موضوع نباید وجود داشته باشد. زندگی‌ای معنادار ازنظر ساختار ممکن است فردی، مفید، جذاب و آشنا باشد. این کتابْ راهنمایی با این هدف است.


این کتاب به طیف وسیعی از موضوعات ازجمله عشق، خانواده، دوستی، کار، خودشناسی و طبیعت می‌پردازد که می‌توانیم معنای زندگی را در آن‌ها بیابیم. می‌آموزیم چرا برخی چیزها معنادار هستند و برخی چیزهای دیگر نه، و این‌که چگونه می‌توانیم معنای بیش‌تری به فعالیت‌هایمان بدهیم.

فروشگاه اینترنتی ۳۰بوک

یک نظر

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود