کتاب آشوب: نقاط عطف برای کشورهای بحران زده، جدیدترین اثر جرد دایموند،نویسنده مطرح آمریکاییاست. در این کتاب، آقای دایموند به این سوال اساسی جواب می‌دهد: علاج کشورهای بحران‌زده چیست؟ او با ارایه‌ی یک تصویر سازمان‌یافته از سرگذشت هفت کشور شیلی، ژاپن، فنلاند،‌ اندونزی، آلمان، استرالیا و امریکا، دوازده راهکار برای علاج و درمان کشورهای بحران‌زده پیشنهاد می‌کند. نظریه جالب دیگر نویسنده‌ این است که می‌گوید راه و چاره‌ی افراد در مقابله با بحران‌های شخصی، می‌توانند برای کشورهای درگیر در بحران آموزنده باشند.

دایموند بیش‌تر به‌خاطر کتاب‌های‌ علمی‌ عامه‌فهم خود شناخته می‌شود. کتاب‌های اسلحه، میکروب و فولاد که برنده‌ی جایزه‌ی پولیتزر شد و فروپاشی قبلا توسط این نویسنده به فارسی منتشر شده‌اند.

جرد دایموند همیشه مسایل کلّی را بررسی می‌کند؛ سعی دارد برای سوال‌های کلان جهانی پاسخ ارایه کند. مثلا چرا اروپایی‌ها پیشرفت کردند، اما افریقایی‌ها عقب ماندند. چه شد که برخی جوامع، فرهنگ‌ها و قبایل فروپاشیدند، اما برخی‌های دیگر به رفاه، استقلال و خودشکوفایی اقتصادی دست یافتند. او هیچ علاقه‌ای به سوال‌های کوچک و محدود به یک کشور و منطقه‌ی خاص ندارد؛ مایل نیست کتابی منتشر کند که فقط جنبش آزادی‌خواهی در آمریکا، جنگ داخلی سوریه، مشکل آلودگی هوا در هند یا مسایل دیگر از این دست را بررسی‌ کند. از این بابت، کتاب‌های آقای دایموند برای مخاطبان جهانی، جذاب و آموزنده‌اند.

کتاب «آشوب» که درواقع «تاریخ تطبیقی» (comparative history) است، می‌تواند برای خواننده‌ها در کشورهای بحران زده مفید و خواندنی باشد.

 

فروشگاه اینترنتی ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود