فیلم مغزهای‌ کوچک زنگ‌زده سال ۱۳۹۶ اکران شد و تحسین بسیاری را در جشنواره و در اکران‌های عمومی برانگیخت. حالا اما چند روزی است زمزمه‌هایی شنیده می‌شود که گویا داستان این فیلم گرته‌برداری از یک رمان فارسی است.
مهدی افروزمنش ادعا کرده است که بخش‌هایی از این فیلم با کپی‌برداری عین به عین از روی رمان وی خلق شده است.
البته قبلا هم یک منتقد سینما نیز گفته بود که بین فیلم هومن سیدی و یکی از رمان‌هایی که خوانده است شباهت‌های زیادی دیده می‌شود، اما مهدی افروزمنش، نویسنده این رمان ادعای کپی‌برداری را مطرح کرده است.

مهدی افروزمنش چند وقت قبل اینطور نوشت:

دیشب مغزهای زنگ زده را دیدم، قبلا شباهت‌ها با رمانم سالتو ‌را شنیده بودم‌ اما این‌بار به چشم دیدم، خیلی بیشتر از شباهت، تا آنجا که بعضی مشخصه‌های صورت و درگیری‌ کنار ریل کپی بود نه شباهت!

هنوز هومن سیدی کارگردان و فیلمنامه‌نویس این فیلم درباره این ادعا جوابی نداده است ولی شاید تا وقتی که موضوع روشن نشده پیشنهاد ما بدک نباشد. ما پیشنهاد می کنیم نگاهی به معرفی رمان سالتو بیاندازید.

لینک خرید این کتاب

معرفی رمان سالتو

دومین رمانِ مهدی افروزمنش فضایی مهیج و پُرداستان دارد. او که نخستین رمانش یعنی تاول، جایزه‌ی بهترین رمانِ سالِ جایزه‌ی هفت اقلیم را از آنِ خود کرد، در دومین رمانش به قهرمانی پرداخته که از اعماق شهر و از حوالی میدانِ مشهورِ فلاح تهران برآمده است. قهرمانِ او کُشتی‌گیری فرز و تکنیکی ا‌ست که رمانِ سالتو براساسِ جهانِ او شکل می‌گیرد، کُشتی‌گیری جسور که ناگهان بخت به او رو می‌کند و یک عشقِ‌کُشتیِ ثروتمند تصمیم می‌گیرد از او حمایت کند. او مردی است مرموز و مشکوک که برای این مبارز قصه‌هایی دارد و این نقطه‌ای ا‌ست که از آن به بعد فضای رمان حال و‌هوایی جنایی ـ معمایی پیدا می‌کند… افروزمنش با سال‌ها تجربه‌ی روزنامه‌نگاریِ بخش اجتماعی، توجه خاصی به انسانِ برآمده از تکه‌های تیره‌ی شهر دارد. او در این رمان آدم‌های گوناگون این شهر را مقابلِ این قهرمانِ فرز و ازهمه‌جا‌بی‌خبر قرار می‌دهد و ناچارش می‌‌کند درباره‌ی چیزهایی تصمیم بگیرد که بین مرگ و زندگی در نوسان‌اند. سالتو با روحی قصه‌گو و رئالیستی تلاش می‌کند برای مخاطب غافلگیری‌ بزرگی رقم بزند. پسری برآمده از جنوبِ شهر که حالا می‌خواهد سلطان باشد… 

 

فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

یک نظر

  1. شاهین

    من رمان رو نخوندم ولی‌فکر کنم رمان رو با فیلم city of god قاطی کردن شده مغزهای کوچک زنگ زده

    پاسخ

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود