کمی آن طرف‌تر، درست کنار گوش ما، در خطه‌ای که افغانستان می‌خوانندش، مردمانی زندگی می‌کنند که سال‌هاست سرزمینشان میدان تاخت و تاز دشمنان داخلی و خارجی بوده است. مردمانی شریف که سالیان سال است غم بزرگ از دست دادن عزیزان و خاکشان را در دل دارند اما تسلیم نشدند و غیورانه مقاومت کردند.

امروز برایتان روایتی داریم از همین خاک. روایتی منحصربه فرد که به جرات می‌توان گفت از بسیاری از آثار بومی افغانستان فراتر رفته است و مخاطبین بسیاری را از سراسر جهان به‌دست آورده است. روایت تراژدی زیستن در افغانستان جنگ زده.

عتیق رحیمی نویسنده، کارگردان و عکاس افغانستانی_فرانسوی، بی تردید امروزه مهم‌ترین نویسنده معاصر افغانستان در جهان به شمار می‌آید. وی سال‌های زیادی است که در فرانسه زندگی می‌کند و نوشته‌هایش هم به زبان فارسی است و هم به زبان فرانسوی. او علاوه بر موفقیت‌های زیادی که در عرصه سینما به‌دست آورد و جوایز زیادی را در این زمینه از آن خود کرد،در زمینه ادبیات نیز جایزه ادبی معتبر گنکور را به دست آورده است. روایت امروز اثری‌ست از این نویسنده بزرگ افغانستان.

Ati- Rahimi

خاکستر و خاک

دستگیر و یاسین پدربزرگ و نوه‌ای هستند که روستا و تمام اعضا خانوادشان را با بمبی که روس‌ها بر سرشان انداختند از دست داده‌اند. این دو نفر تنها بازمانده‌های یک خانواده هستند. آن‌ها تصمیم دارند به سراغ مراد، پسر پیرمرد که در معدنی دور از روستا کار می‌کند بروند تا خبر کشته شدن کل خانواده را به او بدهند. پدربزرگ و نوه منتظر یک کامیون‌ هستند تا آن‌ها را به آن معدن ببرد و…

خاکستر و خاک رمانی‌ست نه فقط برای افغانستان. بلکه برای تمام سرزمین‌هایی که روزی طعم تلخ جنگ را کشیده‌اند. یک داستان تاریخی و اسطوره‌ای با زبان شیرین فارسی دَری که فضای جنگ زده افغانستان را به خوبی برای خواننده به تصویر می‌کشد.

 

رحیمی در این رمان از داستان‌های شاهنامه به خصوص داستان رستم و سهراب نیز غافل نبوده است. ترکیبی جذاب که تنها با مطالعه کتاب می‌توانیم از چرایی‌اش سر در بیاوریم.

وی در سال ۲۰۰۴ از این رمان فیلمی  به کارگردانی خود ساخت که در جهان بسیار مطرح شد و جوایز فراوانی را نیز به‌دست آورد.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود