دوستان ۳۰بوکی سلام. در این یادداشت سعی داریم مروری داشته باشیم بر پرفروش های هفته ی دوم تیرماه ۳۰بوک.
همانطور که انتظار داشتیم و دارید با رسیدن فصل تابستان و شاید کمی فراهم شدن مجال بیشتر، عنوان های ادبی بیشتر از هر عنوانی مورد اقبال کتابخوانان قرار می گیرند. این بار ما هم می خواهیم بر پنج کتاب ادبیات داستانی متمرکز شویم. کتاب هایی که هم چاپ اول هستند هم قبلا چاپ شده اند و هم ادبیات داستانی ایران هستند هم ادبیات داستانی خارجی.

در این فهرست با نام آشنای چراغ ها را من خاموش می کنم روبرو می شویم. زویا پیرزاد معرف حضور مخاطبان ادبیات داستانی ایرانی هست. شاید بتوان گفت چراغ ها را من خاموش می کنم مهم ترین کتاب ایشان است.
برای اولین بار در این رمان بود که یک نویسنده زن ایرانی از تردیدهای یک زن متاهل نوشت. قهرمان کتاب زنی است که با ورود یک غریبه به محل زندگی اش و توجه ای که این مرد شاید ناخودآگاه به او دارد دچار یک شک و تردید در برداشت خود از زندگی متاهلی خود می شود. فضای رمان که آبادان قبل از انقلاب است و ارمنی بودن شخصیت های رمان به جذابیت های روایت چراغ ها را من خاموش می کنم افزوده است.
چراغ ها را من خاموش می کنم رمان مهمی است که قویا خواندن آن را به تمام مخاطبان ادبیات توصیه می کنیم.

13480

و اما حالا برویم سراغ ادبیات داستانی خارجی.

اولین عنوان سقوط است. اثر آلبر کامو با ترجمه مرحوم پرویز شهدی. شاید بد نباشد بدانیم ژان پل سارتر فیلسوف معروف معاصر آلبر کامو این رمان را «زیباترین و فهم‌ناشده‌ترین» کتاب کامو می‌خواند. کتاب به صورت مونولوگ اول شخص نوشته شده است. در این رمان قهرمان داستان برای غریبه ای که در اصل همان خواننده کتاب است در مورد خودش و اتفاقاتی که از سر گذرانده به حالت اعتراف گونه سخن می گوید.

60728

جز از کل هم کماکان در فهرست پرفروش ها خودنمایی می کند.

40182

و اما نیایش چرنوبیل ( رویدادنامه ی آینده) . کتابی که نویسنده اش را برنده جایزه نوبل ادبیات کرد. اما چرا این روزها پرفروش شده است. شاید یکی از دلایل این امر سریال چرنوبیل باشد.
نیایش چرنوبیل یکی از مشهورترین آثار سوتلانا الکسیویچ (۱۹۴۸) است. برنده ی جایزه ی نوبل ۲۰۱۵ در این کتاب که به سال ۱۹۹۷ منتشر شد، قصه ی آدم هایی را روایت میکند که انفجار هولناک نیروگاه اتمی چرنوبیل در بلاروس همه ی زندگی شان را تحت شعاع قرار داد. او با صدها نفر مصاحبه میکند، از آتش نشان و دانشمند هسته ای تا زنان خانه دار و معلمان تاریخ. سبک الکسیویچ که در تلفیق این روایت ها ساخته میشود، ناگهان مخاطب را با کوهی از تصاویر و قصه ها روبه رو میکند که در بسیاری تکه ها نیز با هم در تناقض اند. بسیاری از مورخان انفجار رآکتور هسته ای چرنوبیل را از جمله دلایل فروپاشی اتحاد جماهیر شوروی می دانند و نویسنده نشان میدهد که این انفجار مخوف، چگونه روح انسانی را سوزاند و نا امید کرد.
این کتاب شگفت آور یکی از درخشان ترین نمونه های مستند نگاری است در دهه های گذشته، چنان مهم است که از مهم ترین عوامل نوبل بردن نویسنده اش شد. کتابی که گره خورده با غم، مرگ، شادی و البته تماشای تاریخی که انگار پوسته پوسته شده و در حال فرو ریختن است. یک شاهکار تاثیرگذار…

81178

و اما برادران کارامازوف. چرا این کتاب پرفروش شده است؟ شاید سوال بی جایی باشد. ادبیات کلاسیک خاصه آثار بزرگان ادبیات روس هر زمانی پذیرای خوانش مخاطبان ادبیات با سلیقه های مختلف است. سوال ما باید اینگونه اصلاح شود که چرا این ترجمه از برادران کارامازوف مورد اقبال مخاطبان واقع شده است؟ چندی پیش چند روزنامه نگار و کارشناس کتاب به نقد و بررسی ترجمه های مختلف برادران کارامازوف پرداختند و حتی از کسانی که ترجمه های مختلفی را خوانده بودند نظر سنجی کردند. نتیجه این شد که ترجمه احد علیقلیان خواندنی تر است.

40505

فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود