پیشنهادی دیگر از یک سوژه‌ی پر طرفدار.
نگاه نژادپرستانه و بی‌عدالتی و آسیب‌های ناشی از آن یکی از آن سوژه‌های داغ و پر طرفداری است که نه تنها نویسندگان زیادی را به خود جذب کرده بلکه طرفداران بسیاری نیز در بین خوانندگان دارد. چندی پیش کتابی با همین مضمون به شما معرفی کردیم و شاهد استقبال خوب شما از این موضوع بودیم.

بخوانید:

عشقی قربانی یک محکومیت اشتباه (معرفی کتاب یک ازدواج آمریکایی)

کتاب پیشنهادی امروز مجله ۳۰بوک نیز روایتی دیگری‌ است از آسیب‌های تبعیض نژادی حاکم بر تاریخ و فرهنگ آمریکا. اما نه در قالب کلیشه‌های رایج و همیشگی. بلکه با نگاهی نو و منحصر به‌ فرد.

جزمین وارد، نویسنده‌ی آمریکایی کتاب «بخوان، دفن‌ناشده، آواز بخوان» در این کتاب روایتگر زندگی سخت سیاه‌پوستان جنوب آمریکا است. اما بدون نگاه مستقیم به سرکوب سیاهان. او در لایه‌های اثرش پرده از تبعیض نژادی و تنش بین سفیدها و سیاه‌ها برمی‌‌دارد.

جزمین وارد با قلم بی‌نظیر خود در کتاب حاضر زندگی پسر نوجوانی به نام جوجو را در ناحیۀ روستایی ایالت می‌سی‌سی‌پی آمریکا به تصویر می‌کشد و تصویری دقیق از ناملایمات و نیز امیدهای پسر نوجوان ارائه می‌دهد. جوجوی سیزده‌ساله به دنبال آن ‌است که معنای مرد بودن را به خوبی درک کند و به همین دلیل به رفتارهای افرادی چون پدربزرگ سیاه پوستش،که رییس خانواده است،پدربزرگ سفیدپوستش،که به حضورش توجهی ندارد،پدر غایبش مایکل و دایی مرده اش گیون توجه می‌کند. اما در این راه با مشکلاتی روبه‌رو می‌شود. مایکل، پدر سفیدپوست جوجو، به تازگی از زندان آزاد شده و مادرش، لئونی، زنی سیاه‌پوست است که حضور پررنگی در زندگی جوجو و خواهر نوپایش ندارد. لئونی نمی‌تواند نیازهای فرزندانش را بر نیازهای خودش ارجح بداند و…

نویسنده در این اثر با نثری سراسر توصیف گونه و با زبردستی حقایق تلخ قدرت‌های حاکم و نیز محدودیت‌های روابط خانوادگی را به تصویر می‌کشد. همین زبردستی او باعث شد اثرش در میان لیست آثار مورد علاقۀ باراک اوباما در سال ۲۰۱۷ و در لیست ده کتاب پیشنهادی نشریۀ تایمز در همان سال قرار بگیرد.

برشی از کتاب:

می‌خواستم از او بپرسم چی‌ می‌بینی؟ اما نپرسیدم. دهانم را بستم و منتظر ماندم تا حرف بزند. اگر از او می‌پرسیدم موقع نگاه کردن به من واقعا چه می‌بیند، ممکن بود شنیدن جوابش وحشت زده‌ام کند. جوانمرگی؟ برای همیشه محروم ماندن از عشق؟ یا در صورت زنده ماندن، با کمری خم شده از کار و زندگی سخت؟پیر شدن با دهان کج‌وکوله از چشیدن طعم آنچه در جشنواره زندگی نصیبم شده: سبزی خردل و خرمالوی نپخته، تند و تیز شده با طعم امیدواهی و خسران؟

جزمین وارد رمان‌نویس سیاه‌پوست آمریکایی و دانشیار دانشگاه تولین است. او تنها بانوی رمان نویس به شمار می‌رود که دوبار موفق به کسب جایزه  نشنال بوک اوارد شده است. بار اول برای نگارش رمان بازیابی استخوان‌ها و بار دوم برای رمان بخوان دفن ناشده، آواز بخوان.

jasmin-ward

فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود