اصغر فرهادی، ارمغان آورنده‌ی اسکار برای ایران، چگونه فیلم می‌سازد؟

چندی پیش به بهانه‌ی معرفی نمایشنامه‌ی مرگ فروشنده آرتور میلر، گریزی هم به فیلم فروشنده‌ی اصغر فرهادی زدیم و صحنه‌ی کوچکی از اجرای این نمایشنامه در فیلم فروشنده را برای شما در مجله و پیج ۳۰بوک قراردادیم.
اما امروز قصد گریز زدن نداریم، بلکه می‌خواهیم یک راست برویم سراغ اصل مطلب!

بعید می‌دانیم کسی باشد که اصغر فرهادی کارگردان بزرگ و ارمغان آورنده‌ی اسکار برای سینمای ایران را نشناسد. اما با این حال شرح حال مختصری از زندگی او را باهم می‌خوانیم.

اصغر فرهادی کارگردان، فیلم‌نامه‌نویس و تهیه‌کننده‌ی سینمای ایران متولد ۱۷ اردیبهشت ماه ۱۳۵۱ در خمینی شهر اصفهان است. او مدرک لیسانس خود را در رشته‌ی تئاتر (گرایش ادبیات نمایشی) از دانشکده‌ی هنرهای زیبا دریافت کرد. سپس این رشته را با گرایش کارگردانی در مقطع فوق لیسانس در دانشگاه تربیت مدرس به پایان رساند.اصغر فرهادی سبک سینمایی و دیدگاه هنری خود را برگرفته از بزرگانی همچون فدریکو فلینی، کیشلوفسکی و اینگمار برگمان می داند. فرهادی فعالیت سینمایی‌اش را از سال ۱۳۶۵ در انجمن سینمای جوان اصفهان آغاز کرد و نخستین حضور حرفه‌ای او در سینما در فیلم ارتفاع پست ساخته‌ی ابراهیم حاتمی‌کیا در سال ۱۳۸۰ به عنوان فیلمنامه‌نویس بود. وی جوایز زیادی از معتبرترین جشنواره‌های دنیا برای فیلم‌هایش به‌دست آورده است که از بین آن‌ها می‌توان به اسکار، گلدن گلوب،‌ کن و خرس طلایی برلین برای فیلم‌های جدایی نادر از سیمین، فروشنده و درباره الی اشاره کرد.

کتاب «رو در رو با اصغر فرهادی»  مجموعه گفت‌وگوهای اسماعیل میهن‌دوست با اصغر فرهادی است که از سال ۱۳۸۳ شروع شده و تا بعد از اکران فیلم فروشنده ادامه داشته است. میهن دوست در این کتاب به‎عنوان نماینده‌ی مخاطبین فرهادی، سوال‌‌هایی را مطرح می‌کند که دانستن جوابشان برای خیلی‌هایمان جالب است! پرسش های نظیر اینکه «چه شد به فکر ساخت فلان فیلم افتادید؟ ایده اصلی آن از کجا آمد؟» و خیلی سوال‌های دیگر از این قبیل که ما را به ذهن کارگردان و پشت صحنه‌ی پر رمز و راز آثارش نزدیک‌تر می‌کند. البته تا حدی که آقای کارگردان اجازه می‌دهد!

فصل اول کتاب با عنوان «در سودای پرده‌ی نقره‌ای» به دوران نوجوانی فرهادی و آغاز فعالیت‌های سینمایی او اختصاص دارد. پس از آن در فصل‌های مجزا به هرکدام از آثار فرهادی پرداخته شده که حاوی مطالب خواندنی و مهمی درباره‌ی ریشه‌های فرمی و محتوایی آثار اوست و ما را با پیشرفت گام‌به‌گام وی در هر فیلم آشنا می‌کند. این فصل‌ها که نام هرکدام از فیلم‌های فرهادی بر آن‌ها گذاشته شده عبارتند از: رقص در غبار، شهرزیبا، چهارشنبه‌سوری، درباره‌ی الی، جدایی نادر از سیمین، گذشته و فروشنده.

همچنین تصاویری از صحنه‌های فیلم‌ها و گفت‌وگوی حضوری میهن‌دوست با فرهادی نیز در لابه‌لای مطالب قرار داده شده که جذابیت کتاب را برای خواننده دوچندان می‌کند.

این کتاب نه تنها برای اهالی سینما و هنرجویان این رشته اثری مهم و قابل توجه و همچون یک کارگاه آموزش فیلمسازی است، بلکه به دلیل صحبت از انگیزه‌های فرهادی برای ساخت آثارش و بررسی آن‌ها از جنبه‌های مختلف اجتماعی، سیاسی، جامعه‌شناختی و روانشناسی، می‌تواند برای تمام مخاطبین و علاقه‌مندان آثار فرهادی یک پیشنهاد جالب باشد! چرا که این گفت‌وگو علاوه بر مرور کارنامه‌ی درخشان اصغر فرهادی به صورت فیلم به فیلم، گوشه‌ای از رازهای پنهان شده در پس فیلم‌هایش را نیز برای ما فاش می‌کند. همچنین به خوبی می‌تواند این نکته را برای ما آشکار کند که فرهادی با چه وسواس تحسین‌برانگیزی فرم و محتوای آثارش را باهم هماهنگ می‌کند و این هماهنگی در نهایت منجر به خلق آثاری شده که مخاطبین خاص و عام از هر جای دنیا را به خود جلب کرده است.

چاپ اول و دوم کتاب «رو در رو با اصغر فرهادی» تا فیلم «گذشته» را شامل می‌شد. اما در آخرین چاپ کتاب گفت‌گویی درباره‌ی فیلم فروشنده اضافه شده که مفصل‌ترین گفت‌وگوی کتاب است و حدود ۱۲۰ صفحه را به خود اختصاص داده.
همچنین مقدمه‌ای از مهرزاد دانش به کتاب اضافه شده که در آن به وجوه تمایز این اثر با سایر کتاب‌هایی که درباره‌ی فرهادی نوشته شده اشاره کرده است.

برشی از کتاب درباره‌ی فیلم فروشنده:

کی شروع به نوشتن فروشنده کردی؟
عید ۹۴ شروع کردم. بعد با نوشتن فیلم‌نامه، پیش‌تولید را هم شروع کردم و با انتخاب گروه، به سراغ انتخاب لوکیشن رفتم. پیش‌تولیدی طولانی داشتیم که از خرداد شروع شد و تا آبان‌ماه طول کشید. به هر حال داستان فروشنده از اینجا شروع شد که پیوند تئاتر با داستان زندگی شخصیت‌ها یک چالش و موضوع جدیدی برای من بود و دوست داشتم بدانم آیا می‌توان این دو موضوع، یعنی زندگی و تئاتر، را طوری جلو ببرم که مرز بین آن‌ها محو بشود و در انتهای فیلم این پرسش به وجود بیاید چیزی که می‌بینیم آیا زندگی است یا تئاتر؟ این موضوع بزرگ‌ترین چالش سینمایی این فیلم بود. همیشه وقتی قصۀ اولیه شکل می‌گیرد مثل آهن ربایی است که در ذهن می‌چرخد و هر ایدۀ همجنس خودش را جذب می‌کند. به این داستان ایده‌های مختلفی جذب شد.

فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود