تا به حال به شیوه‌ی زندگی امروزه‌مان توجه کرده‌اید؟ اینکه چقدر از خودمان غافل شده‌ایم و دغدغه‌هایمان همه رنگ و بوی دنیایی و مادی گرفته؟ بی وقفه کار می‌کنیم، فکر می‌کنیم، نقشه می‌ریزیم، عمل می‌کنیم و..
افکارمان همه شده چه بخوریم، کجا برویم، چگونه پیشرفت کنیم، چگونه از اطرافیانمان حمایت کنیم، و افکاری دیگر از این قبیل.
اما آیا یادمان می‌آید آخرین باری که از همه‌ی این افکار دل کندیم و تنها به خودمان و درونمان توجه کردیم و یا از ته دل هیجان زده شدیم چه زمانی بود؟

ما انسان‌های جوامع امروزی گویی قدرت شاد بودن و سرور و سرمستی را از دست داده‌ایم. دیگر یادمان نمی‌آید چگونه مسرور باشیم و برای این امر دست به دامن چیزهایی می‌شویم که ما را به دام اعتیاد می‌اندازد. از اعتیاد به مواد مخدر و قرص‌های آرام‌بخش تا اعتیاد به هیجان سرعت یا هیجان پول درآوردن و یا حتی اعتیاد به تجربه‌ی مداوم عشق!

ما به دنبال شعف روح و جانمان هستیم اما به اشتباه به دنبال لذات جسمانی و زود گذر می‌رویم.

robert-a-johnson

به همین دلیل دکتر رابرت آ جانسون تحلیلگر یونگی و نویسنده آمریکایی دست به نگارش کتابی زده که شاید کمی ما را به سمت کسب وجد و سرور واقعی هدایت کند. اما قبل از هرچیزی باید مفهموم وجد و سرور را برای خوانندگانی که مدت‌هاست آن را از یاد برده‌اند توضیح دهد. پس برای توضیح هرچه بهتر این مفاهیم به سراغ اساطیر یونانی رفته و در این راه از مفاهیم یونگی هم کمک گرفته است.
اساطیری که قبول اعتبارشان برای انسان‌های امروزه کار آسانی نیست و به آن همچون وهم و خیال می‌نگرند. به اندازه‌ای که اگر فردی اسطوره را جزیی تفکیک ناپذیر زندگی بداند او را خرافاتی و نادان می‌دانیم! غافل از اینکه همین اساطیر مرجعی غنی برای شناخت نیازها و انگیزه‌های روانیمان هستند.

دکتر رابرت آ جانسون در دو کتاب دیگر نیز با استفاده از اساطیر به بررسی حالت روانی پرداخته است.در کتابی با عنوان he (اوی مذکر صفت) روانشناسی مردانه را از طریق افسانه‌ی پارسیفال و جام مقدس بررسی کرده است. یا در کتاب she (اوی مونث صفت) روانشناسی زنانه را از طریق اسطوره یونانی اروس و سایک بازگو کرده است. و حالا در این کتاب طبیعت سرور و مستی را از طریق اسطوره‌ی دیونیزوس می‌کاود.

کاویدن طبیعت سرور و سرمستی از طریق اسطوره‌ی دیونیزوس.

دیونیزوس خدای شراب و شور و سرمستی عارفانه در یونان باستان است. او بزرگترین خدای جهان یونانی متأخر است که پرستش او با مراسم پر زرق و برق همراه بود و نوعی رهایی محسوب می‌شد. خدایی که بیش از دیگر خدایان جلوه‌گری داشت و تصویری بود از نیروها و غرایزی که دنیای درون ما را شکل می‌دهند.

dionysus4

دکتر جانسون در این کتاب به ما یادآوری می‌کند که چرا و چگونه با چیرگی منطق بر بی‌منطقی فکر بر احساس و. ..دیونیزوس را گم کرده‌ایم و دیگر اثری از او درزندگیمان باقی نذاشته‌ایم.
و حالا نوبت به این رسیده که کمی از خود بی خود شویم و راه و رسم بی‌منت شاد بودن را بیاموزیم.


این کتاب به دو بخش تقسیم شده است. بخش اول به معنای کهن الگویی شور و شعف دیونیزوسی و هزینه از دست رفتن آن پرداخته و بخش دوم راه‌های به دست آوردن دوباره‌ی وجد و سرور واقعی را به ما نشان می‌دهد.

شما هم اگر قصد دارید سرور واقعی را در وجودتان پیدا کنید و در کنارش از مطالعه‌ی داستان یک اسطوره لذت ببرید مطالعه‌ی این کتاب را از دست ندهید.

فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود