تا به حال چیزی راجع به موشی که کتاب بخواند شنیده‌اید؟ نام آن موش فریمن است. موشی که از کتاب خوردن به کتاب خواندن رسید وکم کم به جای سیر کردن شکمش سراغ سیر کردن ذهنش رفت!

فریمن موش کتاب خوان کتاب جذابی از سم سوج، رمان نویس و شاعر آمریکایی‌ست که حسابی جای خود را بین خوانندگان باز کرد. کتابی که ما امروز قصد معرفی‌اش را داریم داستان جالب دیگری‌ست از این نویسنده که در جذابیت و طنازی دست کمی از کتاب قبلی ندارد. چه بسا چند پله ای هم بالاتر باشد!

ماجرای این کتاب تازه چیست:

تنبل نالان

داستان اصلی این کتاب از دل تمام آن چیزهایی که شخصیت اصلی داستان طی چهارماه حساس زندگی‌اش بر روی کاغذ آورده روایت می‌‎شود. نوشته‌هایی که شامل خیلی چیزهاست. از نامه‌هایش به همسر سابق، مستاجرش و خیلی‌های دیگر گرفته تا لیست‌های خرید و فروش، تکه‌هایی از رمانی که درحال نوشتنش است و حتی یادداشت‌های شخصی روزانه.

اندرو ویتاکر نقش‌های مختلفی در زندگی‌اش دارد که همه آن‌ها در بخشی از یادداشت‌هایش قابل لمس هستند. یک صاحبخانه غافل، یک مرد مسن طلاق گرفته، یک مشتاق ادبیات و نویسندگی و سردبیر مجله ادبی کوچکی به نام صابون. مجله‌ای که اوضاع جالبی ندارد و اندرو برای احیای آن به فکر راه اندازی یک جشنواره بزرگ ادبی در سطح شهر است. اما این جشنواره فقط یک خیال است. در حقیقت بخش اعظم دنیای اندرو خیالی است. دنیایی مملو از اغراق‌های ریز و درشت باور نکردنی. به قول خودش افسانه‌ای در ذهن دارد!

و حالا زندگی اندرو به جایی رسیده که به آرامی اوضاعش به حالتی وخیم‌تر و فرومایه‌‌‎تر کشیده شده و اندک خوش بینی‌اش به زندگی را نیز از دست داده است. او بیشتر از قبل غرق دنیای تخیلی خود شده و روز به روز درگیر تنبلی و سستی شدیدی می‌شود. درست شبیه حیوان تنبلی که خودش در نوشته‌هایش توصیف می‌کند.
در اصل اندرو ناخواسته نویسنده داستان زندگی خودش است!

این داستان شاید به ظاهر غم انگیز بیاید اما در واقع یک تصویر درخشان، خنده‌دار و در عین حال ملموس است از زندگی آدمی که تنها به بهتر شدن زندگی‌اش فکر می‌کند اما برای آن هیچ کاری انجام نمی‌دهد.

البته نه. او یک کار را به خوبی انجام می‌دهد. می‌نویسد و تا دلتان بخواهد در نوشته‌هایش می‌نالد!

فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود