چه بهایی را حاضرید برای گفتن حقیقت بپردازید؟ برای ادوارد اسنودن، افشای حقیقت به قیمت ترک همیشگی وطن و زندگی در سایه‌ی اتهامات تمام شد.

ادوارد جوزف اسنودن، کارمند سابق سازمان اطلاعات آمریکا و پیمانکار سابق آژانس امنیت ملی آن کشور بود که پس از افشای اطلاعاتی محرمانه، مجبور به ترک خاک آمریکا و پناهندگی به روسیه شد.

اسنودن به تاریخ ۲۱ ژوئن ۱۹۸۳ در خانواده‌ای نظامی به دنیا آمد. مدتی در ارتش خدمت کرد. وارد سازمان سیا شد و به واسطه‌ی دانشش از کامپیوتر و اینترنت، بدل به یکی از نامدارترین هکرهای تاریخ گردید.

او با افشاگری‌هایش، از عملیات جاسوسی از مردم عادی و شخصیت‌ها پرده برداشت. اسم رمز این عملیات «پریزم» بود.

این جاسوسی‌ها توسط آژانس امنیت ملی آمریکا و از طریق شنود مکالمات تلفنی و رصد ایمیل‌‌ها و موتورهای جستجوی اینترنت در تمام کشورها و بدون رعایت مرزهای سیاسی انجام شده بود.

Edward-Snowden

در تاریخ ۲۰ مه ۲۰۱۳ اسنودن همراه با هزاران مدرک طبقه بندی شده‌ی آژانس به هنگ کنگ پروازد کرد و مدارک را در اختیار روزنامه‌نگارانی قرار داد. با چاپ این مطالب در روزنامه‌های گاردین و واشنگتن‌پست، اسنودن با موجی از توجهات بین‌المللی روبرو شد. روزنامه‌های اشپیگل و نیویورک‌تایمز نیز با چاپ مدارک بیشتر به این جریان افشاگری پیوستند. یک ماه بعد وزارت دادگستری ایالات متحده دستور دستگیری اسنودن را به اتهام نقض قانون و سرقت اسناد محرمانه‌ی دولتی صادر نمود. در پی ابطال گذرنامه‌اش توسط دولت آمریکا، یک ماهی را در فرودگاه مسکو سرگردان بود تا اینکه از دولت روسیه پناهندگی گرفت. او هنوز هم تحت تعقیب دولت آمریکا است.

کتاب بایگانی همیشگی با ترجمه‌ی علی مجتهد زاده، شامل خاطرات و سرگذشت این نابغه‌ی افشاگر به همت نشر کتاب پارسه چاپ شده است

اسنودن در مقدمه‌ی کتاب آورده است:

نشسته بودم توی اتاقی که در اعماق و زیر یک باغ آناناس بود: در حومه پرل هاربر و در جایی که زمانی کارخانه هواپیماسازی بود و تقریبا اگر هر مرد، زن یا بچه‌ای، در هر کجای جهان پشت کامپیوتری می‌نشست یا با تلفن شماره‌ای را می‌گرفت، می‌توانستم ردیابی‌اش کنم.
اگر شما هم این کتاب را می‌خوانید به همین خاطر است که من به‌عنوان یک آدم دارای آن موقعیت، سرانجام دست به کاری زدم که بسیار خطرناک بود: من حقیقت را به صدای بلند گفتم. من همه اسناد داخلی و مدارکی را که نشان می‌داد جامعه اطلاعاتی آمریکا قانون‌شکنی کرده است جمع‌آوری کردم و به دست روزنامه‌نگارها رساندم که آن را به گوش مردم جهان برسانند.

چه چیز باعث شد تا اسنودن دست به افشای اطلاعات محرمانه‌ی کشورش بزند و خانه و کاشانه‌اش را ترک کند؟ چگونه خطرات این مسیر را به جان خرید و قدم در یک راه بی بازگشت گذاشت؟

پاسخ این پرسش‌ها و بسیاری دیگر در سطرهای این کتاب نهفته است.

سطر آغازین این کتاب خود گویای بسیاری چیزهاست:

من ادوارد جوزف اسنودن‌ام. زمانی برای دولت کار می‌کردم و الان برای مردم.

بزرگ‌ترین نشریات جهان در معرفی این کتاب آورده‎اند:

 

روایتی دقیق از جنایتی سازمان یافته به دست نهادهای اطلاعاتی آمریکا که خواندنش دل آدمی را به درد می‌آورد. _ اکونومیست

 

داستان اینترنت، معشوق و کعبه‌ی آمال پسری که همه‌ی آزادی‌ها را در آن می‌دیده و در بزرگسالی ناگاه دیده که این آزادی در دستان دولتمردان به یغما می‌رود. _ نیویورکر

 

کتابی دقیق که با زبانی کوبنده و محکم نوشته شده و جزئیات مهمی از زندگی اسنودن را پیش چشم ما می‌گذارد. _ واشنگتن پست

فروشگاه اینترنتی ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود