من کجا هستم؟
دیگران درباره‌ی من چه فکری می‌کنند؟ من را آدمی موفق می‌بینند یا شکست خورده؟
فلانی هم سن‌و‌سال من است اما چرا موقعیت بهتری دارد؟
نکند بابت جایگاهم مورد بی‌اعتنایی دیگران قرار بگیرم؟ و …
و هزاران سوال دیگر که خواه یا ناخواه فکر همه‌ی ما رابه خود مشغول می‌کند.

نگرانی برای شان و جایگاه اجتماعی، حسی است که از مقایسه‌ی شرایط خودمان با دیگران تجربه می‌کنیم و علاوه بر فوایدی که دارد، ممکن است باعث تباهی زندگیمان نیز بشود. آلن دوباتن نویسنده‌ی کتاب پرفروش تسلی بخشی‌های فلسفه، این بار در کتاب اضطراب منزلت برای رهایی از این دست سوال‌ها و نگرانی‌ها به یاری ما شتافته است! او در این کتاب با نگاهی فلسفی اما به زبانی ساده و همه فهم که (که خاص تمام آثار اوست) راهکار‌هایی برای رفع نگرانی از قضاوت‌ها و تایید دیگران به ما ارائه می‌دهد.

دوباتن این بار دست روی حسی گذاشته است که همه‌ی ما در موقعیت‌هایی درگیر آن شده‌ایم اما هیچگاه به دلایل بروز و راهکارهای مقابله با آن فکر نکرده‌ایم!
اما او در این کتاب در دو بخش به خوبی این اضطراب را برای ما شکافته است.
در بخش اول کتاب علت‌های ابتلا به اضطراب منزلت را برشمرده و هرکدام را به تفصیل مورد بررسی قرار می‌دهد.
سپس در بخش دوم راه‌حل‌هایی برای مبارزه با این اضطراب به ما ارائه داده‌ است.

همه‌ی ما نگران قضاوت دیگران نسبت به جایگاه و موقعیت اجتماعیمان هستیم. پس طبیعی است با چنین اضطرابی دست و پنجه نرم کنیم. اما آیا بلد هستیم چگونه با آن روبه‌رو شویم که زندگیمان را مختل نکند؟
احتمالا نه
پس شاید این کتاب پیشنهاد خوبی باشد برای رهایی از این اضطراب فلج کننده و اهمیت ندادن به آن!

در پایان برشی از کتاب را بخوانیم:

هر چقدر هم که اضطراب‌های منزلت ناخوشایند باشد، تصورش سخت است که زندگی خوب به‌کلی فارغ از آنها باشد، چرا که ترس از شکست احتمالی و کم ارزش شدن از دید دیگران، فقط پیامد طبیعی آرزومند بودن است و ترجیح برخی نتایج بر نتایج دیگر و احترام برای افرادی که کنار ما هستند. اضطراب منزلت بهایی است که می‌پردازیم تا بپذیریم که بین زندگی موفق و ناموفق تفاوتی عمومی وجود دارد.

فروشگاه اینترنتی ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود