آیا نمی‌توانید حتی چند دقیقه از تلفن همراه خود و فضای مجازی دور بمانید؟

آیا مدت‌هاست احساس تنهایی می‌کنید، چرا که اطرافیانتان بیشتر از آن‎که به شما توجه کنند مشغول چت کردن و گشت و گذار در اینترنت هستند؟

آدام آلتر استاد روانشناسی و بازاریابی دانشگاه نیویورک است. او در کتاب «لطفاً زامبی نباشید نشان می­‌‎دهد بر اساس تحقیقات صورت گرفته از منظر روانشناسی، استفاده‌ی زیاد از حد از فضای مجازی، شادمانی و رضایت از زندگی را کاهش می‌دهد و بشر را گرفتار نوع جدیدی از اعتیاد می‌­کند. این آمار نشان از نوعی بیماری­ دارد که آلتر آن را در گروه اعتیاد رفتاری جای می‌دهد. آلتر معتقد است اعتیاد رفتاری هنوز پدیده‌­ای جوان است ولی علائم اولیه از نوعی بحران خبر می­‌دهد. اعتیادها زیان‌بارند چون جای کارهای ضروری دیگر را می­‌گیرند. او دلیل نوشتن این کتاب را این­‌گونه بیان می‌­کند:

adam-alter

موفقیت ما در گرو آن است که بفهمیم علت شایع بودن اعتیادهای رفتاری چیست، به چه ترتیبی این اعتیادها از روانشناسی به نفع خود استفاده می­کنند، و اینکه چطور می‌توانیم بر اعتیادهای زیان‌بخش چیره شویم، و در عین حال زمام عادات سودمند را به دست آوریم.

هوشمند دهقان که از سال ۱۳۹۳ به ترجمه روی آورده این کتاب را به زبان فارسی برگردانده است. او پیش از این آثاری نظیر دختر تحصیلکرده (تارا وستور)، مهمان ناخوانده (شری لاپنا)، در کافه‌­ی اگزیستاسیالیستی (سارا بیکول)، خوشبختی در پیش رو (فردریک لونوار)، عادت­‌های اتمی (جیمز کلیر) و سقراط مردی برای روزگار ما (پل جانسون) را ترجمه کرده است. پیش از این از آدم آلتر کتاب «بازداشتگاه صورتی» به زبان فارسی منتشر شده که ترجمه­‌ی آن را هوشمند دهقان بر عهده داشته و توسط نشر ترجمان به چاپ رسیده است.

69

«لطفاً زامبی نباشید» در سه بخش تألیف شده است. بخش اول که «اعتیاد رفتاری چیست و خاستگاه آن کدام است» نام دارد، به پیدایش اعتیاد رفتاری، همه‌گیر بودن این نوع اعتیاد و زیست شناسی آن پرداخته است. او یک تست نوشتاری اعتیاد در کتاب قرار داده و جواب آن را که مربوط به اعتیاد به اینترنت است با اعتیاد به الکل و مواد مخدر و … مقایسه می‌­کند.

بخش دوم «اجزای اعتیاد رفتاری: چطور یک تجربه­‌ی اعتیادآور مهندسی می­‌شود» است و به چند مثال از زندگی افراد عادی پرداخته که اعتیاد خود را مهندسی و از آن رهایی پیدا کرده‌­اند.

بخش سوم «آینده اعتیاد رفتاری و برخی راهکارها» نام دارد و به تبیین اعتیادهای گزنده از بدو تولد، معماری عادت‌­ها، و بازی­‌واره سازی آن­‌ها پرداخته است.

بنا به آنچه در پشت جلد کتاب آمده است:

آدام آلتر در این کتاب تحول برانگیز، روند برآمدن اعتیاد رفتاری را رهگیری می­‌کند و توضیح می­‌دهد که چرا محصولات امروزین اینقدر مقاومت ناپذیرند. او می­‌گوید: محصولات مزبور گرچه فرسنگ­‌ها فاصله میان افراد مجزا در سراسر جهان را از میان بر­می­‌دارند لیکن جاذبه­‌ی خارق­العاده، و بعضاً زیان‌بار این وسایل، امری اتفاقی نیست. آلتر معتقد است نیمی از جهان توسعه‌ یافته به نوعی دچار اعتیاد است و در مورد بیشتر افراد، اعتیاد از نوع رفتاری می­‌باشد. بنابراین به عقیده­‌ی او کمپانی­‌های طراح این قبیل محصولات آنقدر آن­‌ها را حک و اصلاح می­‌کنند تا سرانجام به کالاهایی تقریباً مقاومت­‌ناپذیر مبدل شوند.

فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود