تورم واقعا چیست؟
چرا چاپ بدون برنامه پول کاغذی هیچ فایده‌ای ندارد؟
توزیع ثروت چگونه انجام می‌شود؟
چرا بانک‌ها ورشکسته می‌شوند؟

خیلی از ما شاید هنوز درک درستی از دلایل تورم و نوسان نرخ ارز نداشته باشیم. خیلی از کتاب‌های اقتصاد هم که اکثرا منبع درسی‌اند هم حجیم‌اند هم خواندن‌شان پیش زمینه می‌خواهد. اما کتابی که قصد داریم معرفی کنیم سعی کرده با طرح یک داستان خیالی مفاهیم اقتصادی را شرح دهد. طرح‌های کاریکاتوری هم شیوه‌ی دیگر کتاب برای شرح آسان مفاهیم اقتصادی است.

eghtesad5

اما داستان چیست؟

داستان این است که سه نفر در جزیره‌ی متروکی هستند و هر کدام روزی یک ماهی می‌گیرند و می‌خورند. روزی یکی از آن‌ها ریسک می‌کند و به جای صید ماهی وقتش را صرف اختراع تور برای ماهیگیری می‌کند. اگر موفق نشود ممکن است از گرسنگی بمیرد. اما موفق می‌شود و حتی می‌تواند بیش از یک ماهی صید کند و این جاست که دو نفر دیگر از او می‌خواهند تور را به آن‌ها هم بدهد که این منجر به ماجراهایی منتهی به وام دادن و… می‌شود.

با هم یک کادر یا به قول مترجم جعبه از کتاب به نام بررسی واقعیت را بعد از این داستان ابداع تور ماهیگیری بخوانیم تا دست‌تان بیاید چطور این کتاب با طرح این موقعیت‌ها سعی در تبیین مفاهیم نه چندان آسان علم اقتصاد دارد:

 

با دو برابر شدن بهره وری Able، او می‌تواند بیش از نیاز مصرفی‌اش تولید کند. با منافع حاصل از بهره‌وری بیش‌تر، تمام بخش‌های اقتصادی سود خواهند برد.
قبل از این که Able موفق به ساخت تور ماهیگیری شود، جزیره فاقد هرگونه ذخیره و پس‌انداز بود. تمایل او برای ریسک کردن و گرسنه‌ماندن باعث ایجاد اولین بخش سرمایه‌ای شد که نهایتا پس‌انداز را به وجود آورد ( در این داستان فرض کنیم که ماهی فاسد نمی‌شود و می توان آن را پس‌انداز کرد). تولید مازاد بر مصرف  ( پس‌انداز) نیروی حیاتی یک اقتصاد سالم است.

کار در این جزیره بالا می‌گیرد و کم‌کم نهادها و بانک‌ها شکل می‌گیرند و یک جا اوضاع وخیم می‌شود. دولت تشکیل می‌شود. مسکن زیادی می‌سازند اما با بحران مسکن روبه‌رو می‌شوند.

با هم بخشی از متن کتاب در مورد ورشکستگی بانک‌ها و افزایش تورم را بخوانیم:

بانک‌های رسمی با نرخ خطرناکی رو به ورشکستگی می‌رفتند و تورم اقتصاد ماهی رو به شعله‌ور شدن بود. بر خلاف بحران‌های قبلی بحران فعلی غیر قابل کنترل بود.

به زودی مقامات رسمی مجبور شدند تا بسته های ۵۰تایی و سپس ۱۰۰تایی ماهی ( اسکناس) را عرضه کنند. مردم جزیره فقط برای زنده ماندن می‌توانند روزی ۲۰۰ ماهی خرج کنند. هر پس‌اندازی به صورت برگه‌های ذخیره ماهی اساسا بی‌ارزش یا بی‌معنا بود. شرایط کاملا با وضعیت ابرتورم انطباق داشت.

eghtesad4
eghtesad1

خلاصه با خواندن این بخش می توانید دلیل رشد بازار سیاه و پدیده‌های دیگر را درک کنید.

داستان کتاب ممکن است ساده و سطحی به‌نظر برسد ولی شما را به یک درک عمیق از رشد اقتصاد و دلایل فروپاشی آن می‌رساند. با همین داستان و کاریکاتورهایش می‌توان با پاسخ یا پاسخ‌هایی برای سوالاتی از این قبیل آشنا شوید: چگونه دولت‌ها می‌توانند بدون داشتن درآمد خرج کنند؟ به چه دلیل برخی کشورها ثروتمند و برخی فقیرند؟ راه درمان رکود اقتصادی چیست؟ پس‌انداز بیش‌تر یا مصرف بیش‌تر؟ علل به‌وجود آمدن تورم چیست؟

هر فصل این کتاب مصور با یک مقدمه کوتاه آغاز و مفاهیم مورد نظر در قالب ماجراهای پیش‌آمده برای سه شخصیت اصلی داستان شرح داده می‌شود. در طول هر فصل جعبه‌هایی با عنوان بررسی واقعیت شامل نظریه‌های اقتصادی ارائه شده و نهایتا فصل با یک نتیجه‌گیری به پایان می‌رسد. روش بیان موضوعات و مشکلات اقتصادی در یک داستان تخیلی طنز به همراه کارتون‌های متعدد جذابیت کتاب را برای خوانندگان بیش‌تر کرده‌است.

eghtesad3

در آخر نگاهی داشته باشیم به فهرست مطالب کتاب تا روشن شود که کتاب با رویکرد شوخ و شنگ اما درست و علمی خود چه مفاهیمی را یادمان می دهد:

کوچک شدن ماهی ها

کشتی نجات اقتصاد

رشد بخش خدمات

ورشکستگی بانک ماهی

ساخت بیش از حد مسکن

بحران بازار مسکن

گام زدن روی ثروت

انتشار اسکناس ماهی و تورم

تولید یک اندیشه

توزیع ثروت

انواع اعتبار

توسعه اقتصادی

موفقیت نیازمند همکاری است

پس انداز را در خزانه نگهدار

زیرساخت ها و تجارت

تولد دولت

دولت خلاق می شود

فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود