هر چه فکر می‌کنم انسان حق ندارد که نومید باشد.

عباس کیارستمی

 

حتما در طول هفته با افرادی مواجه شده‌اید که مداوم به همه یادآور می‌شوند که امید داشته باشید و امیدوار باشید و …

تا حالا به این فکر کرده‌اید که فرق امید با خوش‌بینی چیست؟

خب برویم سر وقت کتاب امید بدون خوش‌بینی.
تری ایگلتون متفکر و نویسنده‌ای است که تقریبا تمام آثارش در ایران با استقبال بی سابقه‌ای روبرو شده است. احاطه او به تاریخ فلسفه، ادبیات، الهیات و نظریه‌ی سیاسی و به کاربردن مفاهیم این حوزه‌ها، باعث شده است مخاطبانش با لذت نوشته‌هایش را بخوانند و پس از هر کتابش دید و بصیرت نویی داشته باشند.
در کتاب امید بدون خوش‌بینی، تری ایگلتون به مبارزه با خوش‌بینی می‌رود اما ارزش زیادی برای امید قائل می‌شود.

اما چطور؟

تری ایگلتون خوش‌بینی و بدبینی را خلق و خو و سلیقه شخصی می‌خواند. حال به بررسی این مسئله می‌پردازد که آیا امید هم یک هیجان یا احساس است؟ آیا امید میل و آرزو است؟ تری ایگلتون در یک بررسی همه‌جانبه که شامل فلسفه، ادبیات، نقد ادبی و تاریخ می‌شود مهارت بی‌نظیر و خلاقانه خویش در این حوزه‌ها را به رخ می‌کشد تا به جواب سوالش در باب ماهیت امید دست یابد.

در آخر تری ایگلتون مفهومی جدید از امید تراژیک مطرح می‌کند که در آن، این فضیلت دیرینه چنان قدرتی از خود به نمایش می‌گذارد که حتی پس از رویارویی با فاجعه‌ای ویرانگر همچنان به قوت خویش باقی می‌ماند.

کتاب امید بدون خوش‌بینی سرشار از ظرافت و شفافیت مالوف نویسنده‌ای است که شهرتش نه تنها به خاطر ایده‌های نوآورانه‌اش بلکه به خاطر توانایی‌اش در معطوف کردن توجه خواننده به مسائل ضروری هستی نیز هست.

فروشگاه اینترنتی ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود