باغ یا باغچه‌ای را تصور کنید مملو از درختان و گیاهان زیبا که هرکدام به نحوی جلوه‌ای به این باغ بخشیده‌اند. حتی تخیل چنین منظره‌ای وجودمان را سراسر حس آرامش می‌کند. حال تصور کنید مدتی‌ست به این باغچه رسیدگی نشده؛ چه بلایی سر آن همه زیبایی می‌آید؟ درختان و گیاهان هرس نشده و هجوم علف‌های هرز که منظره آشفته و بدشکلی را به وجود آورده. دیگر خبری از حس آرامش نیست! هرچه هست آشفتگی‌ست.

ذهن ما هم مشابه همین باغچه است. تا زمانی که حواسمان باشد و رسیدگی کنیم زیبایی افکارمان حالمان را خوب می‌کند. اما تنها کافی‌ست کمی غافل شویم؛ آن زمان است که افکار منفی چنان در ذهنمان ریشه می‌دوانند که دیگر به راحتی نمی‌توان ریشه‌کنشان کرد.

در این روزگار که هرچه مشکلات را از در بیرون می‌کنیم باز از پنجره سر و کله‌شان پیدا می‌شود و به هر نحوی شده خودشان را وسط زندگی و افکارمان جا می‎‌کنند، احتمالا اکثرمان از باغچه ذهنمان غافل شده‌ایم.

اگر سری به ذهنتان بزنید شاید شما هم با انبوهی از افکار هرز و هرس نشده مواجه شوید که با یک نظر دستتان بیاید سر و سامان دادن به آن‎ها به این راحتی‌ها نیست! اما هرس کردن این شاخه‌های درهم بر هم جز خودتان از هیچکس برنمی‌آید. پس قیچی باغبانی‌تان را بردارید و دست به کار شوید. آموزش باغبانی‎ را هم بسپارید به استیو اسکات و بری داونپورت، دو نویسنده کتاب هرس ذهن.

هرس ذهن

نویسنده: استیو اسکات ، بری داونپورت

مترجم: صدف حکیمی ‎زاده

ناشر: آموخته

 

قبل از هرچیز بگوییم که این کتاب، بیشتر از آنکه خواندنی باشد انجام دادنی است! پس اگر تنها قصد خواندنش را دارید آن را به شما توصیه نمی‌کنیم. زیرا فقط پول و وقتتان را هدر داده‌اید! اما اگر اهل عمل هستید بهترین راهنما و درمان برای رهایی از درهم ریختگی ذهن و رسیدن به ظرفیت واقعی وجودتان است.

اسکات و داونپورت دو نویسنده این کتاب نه استاد دانشگاه‌اند و نه متفکرانی بزرگ و پر ادعا که نظریاتشان را پشت هم سوار می‌کنند. بلکه آن‌ها خودشان درد کشیده‌اند! آن دو پس از دست و پنجه نرم کردن با آشفتگی ذهنی و موفقیت در رفع آن، تجربه‌هایشان را با دیگران به اشتراک گذاشته و به مربیان کاربلدی در حوزه توسعه مهارت فردی با چندین کتاب پرفروش تبدیل شده‌اند. دقیقا به همین دلیل است که این کتاب ساده، خوش‌خوان و البته بسیار کاربردی است.

آن‌ها هدفشان از نگارش این کتاب را چنین بیان کرده‌اند:

 

عادات، اعمال و ذهنیتی را به شما آموزش می‌دهیم که می‌توانید به کمک آن‌ها به‌هم‌ریختگی ذهنیتان را که مانع از ذهن آگاهی و تمرکزتان می‌شود، هرس کنید.

 

این کتاب در چهار فصل و با تمرین‌های متنوع و البته منسجم به شما کمک می‌کند تا باغبان ذهن خود باشید و از شر افکار هرز و مزاحم رها شوید.

برای اینکه با محتویات فصل‌های کتاب آشنا شوید و همچنین بدانید از نظر نویسندگان این کتاب چه افرادی به هرس ذهن نیاز دارند، نگاهی به این تصاویر بیندازید:

مجلۀ اینترنتی ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود