اینکه یک نویسنده‌، نویسنده‌ای دیگر را شخصیت اصلی رمانش قرار دهد اتفاق جالبیست که در کتاب پیشنهادی امروز ۳۰بوک افتاده است! کوتسی در این کتاب داستایوفسکی را برای روایت زندگی‌اش انتخاب کرده است.

کوتسی در استاد پترزبورگ هم به تاریخ نظر دارد و هم به زندگی شخصی‌اش. پسر بیست‌وسه‌ ساله‌ی کوتسی به شکل مشکوکی از ارتفاع سقوط کرد و جان باخت و این کتاب پاسخ ادبی نویسنده به این بخش از زندگی خویش است. او می‌خواست داستانی اتوبیوگرافیک درباره‌ی پدری بنویسد که پسرش را از دست داده است. اما واقعیت فقدان چنان رنج‌بار و سوزاننده بود که او نمی‌توانست آن را لمس کند. پس تصمیم گرفت دست‌پوشی فراهم کند تا بتواند به این شیء یا خلأ سوزان دست بزند و در نتیجه به سراغ فیودور داستایفسکی رفت. ‌

جان ماکسول کوتسی در سال ۱۹۴۰ درآفریقای جنوبی به دنیا آمد. وی مدرک دکترای ادبیاتش را از دانشگاه تگزاس ایالت متحده گرفت.کوتسی در سال ۱۹۷۴ اولین رمان خود را نوشت، سرزمین‌های گرگ و میش. از آن پس آثار بسیاری خلق کرد و جوایز بسیاری به دست آورد که از جمله می‌توان به جایزه نوبل ادبیات در سال ۲۰۰۳ اشاره کرد.او نخستین نویسنده‌ای است که دوبار موفق به دریافت جایزه‌ی بوکر شده است.رمان استاد پترزبورگ در سال ۱۹۹۴ انتشار یافت و جایزه‌ی بین المللی آیریش تایمز را نصیب کوتسی کرد.

برشی از کتاب:

بدین سان محتاطانه مثل مردی که زخم خود را وارسی می‌کند دوباره پاول را به افکارش راه می‌دهد. در جزیره یلاگین، زیر پوششی از خاک و برف، پاول ناآرام و سرسختانه به حیاتش ادامه می‌دهد. بدن خود را منقبض کرده است. از فکر ابدیتی که باید تا روز رستاخیز تاب آورد، روزی که مقبره‌ها زیر و رو خواهند شد و گورها دهان خواهند گشود و او چون جمجمه‌ای عریان دهان برهم می‌ساید و تحمل می‌کند آنچه را که باید تحمل کند تا خورشید دوباره بر او بتابد و عضلات سستش را آرام آرام به حرکت درآورد. کودک بینوا!

فروشگاه اینترنتی ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود