تمام کتاب‌‌های فوردامیز در پایان هر کتاب یک بخش ده‌تایی دارند. کتاب تاریخ قرن بیستم فور دامیز هم از این قاعده مستثنی نیست و در قسمت اول از بخش ده‌تایی، به ده تصویر نمادین قرن بیستم پرداخته است. اولین تصویر، غرق شدن تایتانیک است. در این متن خیلی موجز و خواندنی مخاطب با خواندن سرگذشت تایتانیک به صورت استعاری با تاریخ طبقاتی قرن بیستم هم آشنا می‌شود. دعوت می‌کنیم این قسمت را با ما بخوانید.

 

تایتانیک یک کشتی مسافری قرن بیستم ابلهانه بود. یک جهان کوچک شناور متعلق به جامعه‌ی طبقاتی دنیای غرب، با سالن‌های مجلل مخصوص رقص، کابین‌های لوکس ویژه‌ی ثروتمندان و اتاقک‌های تنگ و کوچک برای فقرا. صاحبان متکبر تایتانیک، آن را ” غرق ناشدنی ” می‌خواندند و بدون توجه به هشدارهای مسئولین با سرعت هر چه بیشتر به جلو می‌راندند. یونانیان باستان معتقد بودند که هرگاه خدایان قصد نابودی کسی را داشته باشند، ابتدا او را دیوانه می‌کنند، آن‌ها از داستان تایتانیک خبر داشتند …

در فصل دوم  کتاب تاریخ قرن بیستم فور دامیز نیز در یک باکس تحت عنوان ” تایتانیک، دهن‌کجی روزگار ” می‌خوانیم که گاهی تاریخدانان از داستان معروف کشتی تایتانیک استفاده می‌کنند تا مسیر حرکت قرن نوزدهم را که یکنواخت، با اطمینان و در کمال نخوت به سمت جنگ جهانی اول و نابودی می‌رفت، نشان دهند.

این اتفاق باعث خشم ساکنان هر دو سوی اقیانوس اطلس شد. اعتراض آنان به این بود که چرا کشتی تا این حد سریع حرکت می‌کرد و چرا قایق‌های نجات تا این اندازه کم بودند. تعدادی از ثروتمند‌ترین مسافران کشتی با قایق‌های نجات نیمه‌پر فرار کردند در حالی که مسافران بی‌بضاعت در کابین‌های زیر عرشه برای غرق شدن رها شده بودند. …. فاجعه‌ی تایتانیک، نمایش آشکار جدال طبقاتی بود. دو سال بعد در سال ۱۹۱۴ ، جنگ بزرگ تمامی اعتماد به نفس و شکوه دنیای تایتانیک را در هم فرو ریخت.

 

فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود