سلام دوستان ۳۰بوکی عزیز

این هفته هم می‌خواهیم چند عنوان از تازه‌ترین کتاب‌ها را خدمت شما معرفی کنیم.

اول از همه برویم سراغ جدیدترین کتاب از نویسنده‌ی کتاب پرفروش ملت عشق یعنی خانم الیف شافاک. اگر خاطرتان باشد همین چند وقت پیش کتاب سه دختر حوا از الیف شافاک ترجمه و چاپ شد و بسیار مورد استقبال قرار گرفت. در کتاب سه دختر حوا نویسنده به تقابل سه دختر با روحیات مختلف می‌پردازد. حالا کتاب جدید خانم الیف شافاک گونه‌ای دیگر از تقابل بین روحیات مختلف افرادی با قومیت‌ها و فرهنگ‌های مختلف در یک مکان است. این بار اما قهرمانان این کتاب سه پسر هستند.

برزخ

برزخ داستان جذاب و کمی دلخراش درباره‌ی گروهی از دوستان و تلاش بی‌پایان آنها برای تحقق شادی در زندگیشان است.
عمر، عابد، پیو، سه هم اتاقی هستند که هر یک از سه کشور مختلف وارد شهر بوستون شده‌اند و خواه نا خواه علی رغم تمام تفاوت‌های فرهنگی و آداب رسومی که دارند در کنار یکدیگر زندگی می‌کنند.
عمر: دانشجوی دکترای رشته‌ی علوم سیاسی است که از کشور ترکیه به آمریکا آمده است. او ناگهان وارد رابطه‌ی عاشقانه پیچیده و دوقطبی با دختر شکلات فروشی به نام گیل می‌شود. گیل دختر آمریکایی است که رازهای خودش را دارد، او احساس می‌کند زادگاهش را گم کرده است و به دنبال آرامشی ابدی آواره و سرگردان است.
عابد: دوستی که همواره نگران سرکشی‌های عمر است و علی رغم ظاهر بی‌تفاوتش در درون خود رازی مخوف دارد.
پیو: دانشجوی دندان پزشکی که از اشیا تیز هراس دارد. او نیز درگیر عشق دختری به نام آلکره است. دخترک حساسی که از فاش شدن رازش هراس دارد.
با گذشت زمان روابط هر یک از آنها دچار تغییرات و چالش می‌شود. در سراسر این رمان آونگی از دیوانگی و معقول بودن حاکم است. با این آونگ حقیقت شکافته می‌شود و برزخی از زندگی را برای خوانندگان نمایان می‌کند.

لینک خرید این کتاب

و اما یک داستان واقعی که الهام بخش یک نویسنده آمریکایی معروف شده است.

زیتون

زیتون ماجرای واقعی عبدالرحمان زیتون، آمریکایی عرب‌تبار و همسر و فرزندانش در طوفان کاترینا در سال ۲۰۰۵ است. ماجرایی واقعی که قلم شیوای دیو اگرز آن را جذاب و خواندنی کرده و دو جایزه مهم ادبی را به ارمغان آورده است. مجله نیویورکر درباره‌ی این اثر می‌نویسد: اگرز از لابه‌لای سرگذشت این مرد در طوفان کاترینا تصویری زایل نشدنی از بحران مدیریت در دوره بوش به دست می‌دهد…

در اواخر اکتبر ۲۰۰۵ میلادی و بعد از این‌که طوفان وضعیت زندگی ساکنان شهر را نابسامان می‌کند، همسر شخصیت اصلی داستان به همراه فرزندانش از شهر خارج می‌شود اما «عبدالرحمان زیتون» با ماندن در شهر طوفان‌زده می‌کوشد از خانه و دارایی‌هایشان نگهداری کند. مدتی نمی‌گذرد که طوفان شهر را ویران می‌کند و «زیتون» با به راه انداختن قایقش می‌کوشد مردم را از مرگ نجات دهد.
اگرز، نویسنده و روزنامه‌نگار، در سال ۱۹۷۱ میلادی در شیکاگو به دنیا آمد. وی با نوشتن این رمان توانست در سال ۲۰۰۹ میلادی به اعتبار بیشتری دست یابد. بنیاد گونتر گراس واقع در شهر برمن «دیو اگرز»، نویسنده آمریکایی، را به عنوان برنده سال ۲۰۱۲ جایزه بین‌المللی «آلباتروس» معرفی کرد. جایزه آلباتروس از سال ۲۰۰۶ هر دو سال یکبار اهدا می‌شود و از گرانترین جوایز ادبی آلمان است.
رمان «زیتون» دستمایه یک اثر سینمایی به کارگردانی «رابرت جاناتان دمی» نیز قرار گرفته است.

لینک خرید این کتاب

 

و اما حالا که بازار رمان داغ است چرا سرکی نکشیم به رمان جدید یکی از نویسندگان و منتقدان معروف ایرانی. رمان جدید مهدی یزدانی خرم هم چند روزی است که چاپ شده است.

خون خورده

چهارمین رمانِ مهدی یزدانی­‌خُرّم (۱۳۵۸) قصه­‌ی پنج برادر است در سال­‌های دهه­‌ی شصتِ ایران. از تهران تا اصفهان، از بیروت تا آبادان و از مشهد تا کلیسایی کوچک در محله­‌ی نارمَک که دو روح روی صلیبِ لق­‌شده‌اش نشسته­‌اند. قصه­‌ی برادرانِ «سوخته». برادرانی که گم شده­‌اند…» رمان در یک پروسه‌ی زمانی بین سالِ ۱۳۶۰ تا ۱۳۶۷ در زمانِ گذشته و بخشی از آن در یکی دو سالِ اخیر رخ می‌دهد.

مهدی یزدانی خرم در جشن رونمایی این کتاب در مشهد در مورد نظرش درباره نویسندگی در ایران گفت:

سالها روزنامه نگاری من باعث شد در معرض خبر قرار بگیرم. این حجم خبر در ایران به نوعی شگفت انگیز است که با آن مواجه هستیم. خبرهای عجیب و غریب که به نوعی ارجاع به تاریخ ما دارد. من همیشه در همه جا این جمله مرحوم داریوش شایگان را گفته‌ام: برایم خیلی عجیب است نویسندگان از ایران مهاجرت می‌کنند. این همه گسست در تاریخ، دو انقلاب، این همه تحولات اجتماعی. کجای دنیا این همه ماجرا برای یک نویسنده است! اگر با درصد پایین در نویسندگی باشی، با دانستن تکنیک، یک نویسنده‌ی ایرانی می‌تواند بهترین نویسنده و درجه یک جهانی باشد.

رمان نویسی حاصل یک پروژ‌ه‌ی تحقیقی و فکری است. رمان نویسی بدون کنکاش در شخصیت‌ها و خواندن منابع امکان پذیر نیست. حتی ذهنی‌ترین رمان‌ها و غیر تاریخی‌ترین رمان‌ها هم باید پشت آن تحقیق و مطالعه باشد.

لینک خرید این کتاب

 

حالا که به عنوانی از کتاب‌های ادبیات ایران پرداختیم بهترین فرصت است که یک کتاب دیگر هم با موضوع ادبیات فارسی اما این بار شعر کلاسیک معرفی کنیم.

خیلی وقت بود که دوستداران مولانا منتظر اثری از استاد کریم زمانی بودند که به غزلیات دیوان شمس سروده مولانا اختصاص دارد. استاد کریم زمانی پیش از این در کتاب شرح مثنوی معنوی کل مثنوی معنوی را بیت به بیت شرح و توضیح داده بود و این کتاب یکی از پرفروش‌ترین کتاب‌های ادبیات و عرفان است. همیشه این حسرت وجود داشت که کاش استاد همین کار را در مورد غزلیات شورانگیز مولانا نیز انجام دهد. اینک کمی از این انتظار به پایان رسید.

شرح دیوان شمس

در این اثر کل ابیات دیوان غزلیات شمس بیت به بیت شرح و توضیح داده شده‌اند. عاشقان مولانا با آثار استاد کریم زمانی خاصه شرح مثنوی وی آشنا هستند. اینک پس از سال‌ها انتظار جلد اول شرح دیوان شمس چاپ شده است و بهترین فرصت است تا با شرح بیت به بیت غزلیات شورانگیز شمس تبریزی آشنا شویم.
کریم زمانی (متولد ۲۰ اردیبهشت ۱۳۳۰ در تهران) مولوی‌شناس ایرانی و مترجم و مفسر قرآن است. او دوره‌ی کارشناسی زبان و ادبیات عربی را در دانشگاه تهران گذرانده‌ است. برجسته‌ترین اثر او که بیش از سی بار تجدید چاپ شده‌ است، «شرح جامع مثنوی معنوی» در هفت جلد است.

 

لینک خرید این کتاب

 

حالا که در حال و هوای شعر فارسی کلاسیک هستیم بد نیست گذری کنیم بر شعر فارسی اما این بار شعر نو. کتابی به تازگی تجدید چاپ شده است که مدت‌ها بود در بازار موجود نبود. این کتاب را سیروس شمیسا یکی از بزرگترین اساتید ادبیات فارسی در مورد فروغ فرخزاد نوشته است و باور داریم که هر که با اشعار فروغ ارتباط برقرار کرده و البته هر که هنوز از اشعار و سلوک این شاعر بزرگ شناختی ندارد این کتاب را بسیار خواندنی و جذاب خواهد یافت.

در یک کلام: یکی از بهترین کتاب‌هایی که درباره شعر و زندگی فروغ فرخزاد می‌توان خواند.

نگاهی به فروغ فرخزاد

در «نگاهی به فروغ» برخی از برجسته‌ترین اشعار فروغ فرخزاد سطر به سطر معنی شده و مورد بررسی قرار گرفته است.
همچنین سمبل‌ها و مضامین عمده اشعار فروغ و لغات پرکاربرد او با نمونه‌های متعدد مورد بحث و فحص قرار گرفته است. از دیگر بخش‌های کتاب، مقایسه‌ای بین فروغ و سهراب سپهری است. در این جستجوها و بررسی‌ها در افکار و احوال و اشعار شاعر، علاوه بر متن خود اشعار، از مصاحبه‌ها و نامه‌ها و خاطرات او نیز استفاده شده است.

لینک خرید این کتاب

 

۳۰بوکی‌ها علاقه خاصی به کتاب‌هایی دارند که در زمینه خودشناسی و راه و رسم زندگی نکته آموز باشند. به این مناسبت معرفی یکی از تازه‌ترین عناوین کتاب را به کتابی در مورد تفکر و روش حل مسائل زندگی اختصاص دادیم. مابقی گفتنی‌ها را از زبان مولف نقل خواهیم کرد.

آشنایی با روش مسئله گشایی

یکی از اهدافی که از نوشتن این کتاب داشتم، نشان دادن راهکاری ساده برای پرداختن به مسائل زندگی روزمره با رویکرد مسئله گشایی است. اما هدف من تنها ارائه‌ی مجموعه‌ای از مهارت‌ها نیست. چون مسئله گشا بودن فقط یک توانایی نیست، بلکه عادتی است تماما فکری، عادتی که افراد را وا می‌دارد تا بهترین خصوصیات خود را آشکار کنند و به شیوه‌ای مثبت جهان را شکل دهند.
مسئله گشایان واقعی به جای پذیرفتن وضعیت موجود، می‌کوشند پیوسته بر جهان پیرامونشان تاثیر بگذارند. تصور کن جهان ما چقدر متفاوت میشد اگر رهبرانی چون مهاتما گاندی، مارتین لوترکینگ و نلسون ماندلا، و مدیرانی مثل بیل گیتس و استیو جابز فاقد چنین نگرشی بودند.

لینک خرید این کتاب

_ فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

 

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود