سلام دوستان ۳۰بوکی

این یکی مانده به آخرین گزارشی است که امسال در مورد تازه های کتاب خدمت شما ارائه می کنیم.
هفته پبش چند کتاب تازه معرفی کردیم و شاهد بودیم که همین کتاب ها به سرعت خود را به فهرست پرفروش ها رساندند. این هفته هم امیدواریم کتاب هایی که در این بخش مرور می کنیم مقبول طبع شما قرار گیرد.
اتفاقا این هفته همه جور کتابی در این بخش داریم. از رمانی جالب با موضوع فوتبال، زندگینامه خودنوشت نویسنده ای که جایزه نوبل ادبیات را برده، یک کتاب در حال و هوای تاریخ فلسفه، یک کتاب در حال و هوای جنایتی در کتابفروشی، یک نمایشنامه بسیار جالب و خواندنی و البته یک سفرنامه از نویسنده ای که کتابخوانان عاشق سفرنامه هایش هستند. این ها همه به جز عنوانی در حال و هوای خودشناسی است که در آخر معرفی می کنیم.

خب اول از رمان فوتبالی شروع کنیم.

فقط دو دیوید بکهام وجود دارد

رمانی جذاب و معمایی

فقط دو دیوید بکهام وجود دارد شرح عشق جان اوفارل است به فوتبال؛ داستانی است نیمه کارآگاهی و البته هجویه ای طنزآمیز درباره ی مضحکه ای به نام فیفا. رمانی است پرکشش، مفرح، شادی انگیز و البته خواندنی. کتابی است ویژه ی عاشقان سینه چاک فوتبال.

از متن: من علت عدم بازی انگلستان در فینال جام جهانی بودم. عامل شکست و فلاکت فوتبال بریتانیا تا ابد. آدم بده من بودم، نه آن همه بد ذات و ناکس تاریخ فوتبال؛ بازیکنان خشن، مدیران دائم الخمر، رای دهندگان فاسد فیفا، هیچ کدام به اندازه ی این روزنامه نگار انگلیسی عامل تباهی فوتبال این کشور نشده بودند؛ مردی که پنبه ی تیم ملی کشور خودش را زد و انگلستان را از فینال جام جهانی محروم کرد.

لینک خرید این کتاب

 

چند سال پیش زمانی که یونان دچار بحران اقتصادی بود، مرکز فرهنگی و هنری اوناسیس آتن با دعوت از تنی چند از حقوق‌دانان بین‌المللی دادگاه محاکمه مجدد سقراط را به طور نمادین برگزار کرد. سقراط در این دادگاه پس از دو هزار و ۴۰۰ سال از اتهاماتش تبرئه شد. مساله اصلی این بود که سقراط در آن دادگاه در یونان باستان به هیچ عنوان نباید محکوم می‌شد، بلکه دادگاه باید به او حق تجدید محاکمه را می‌داد و این انجام نشد. حالا این چه ربطی به نمایشنامه ای که ما می خواهیم معرفی کنیم دارد خدمتتان عرض می کنیم.

دومین محاکمه سقراط

نمایشنامه «دومین محاکمه سقراط» نوشته آلن بدیو، فیلسوف معاصر فرانسوی و از اندیشمندان متعلق به جناح چپ است. به زعم بدیو سقراط فیلسوفی است که تمام سنت روشنکفری غرب او را به نحوه مرگ و همچنین مقاومت و پایداری‌اش در التزام به قانون می‌شناسد. بدیو در این نمایشنامه دومین محاکمه سقراط را در نمایشی جذاب، پرمعنا و پر از طنز روایت می‌کند.

برگزاری دادگاهی که گفتیم همین چند وقت پیش در یونان به صورت نمادین برگزار شد دستمایه‌ای برای نگارش نمایشنامه «دومین محاکمه سقراط» توسط آلن بدیو شد. پرسوناژهای این نمایشنامه برخی تاریخی و برخی از شخصیت‌های معاصرند و خود سقراط نیز در پایان نمایش به دادگاه می‌آید.
بدیو در این نمایشنامه اشارات جالبی به وظایف روشنفکری دارد و منظور او از روشنفکر کسانی هستند که به دانایی دست پیدا کرده‌اند. او همچنین از تمثیل غار افلاطون هم استفاده جالبی کرده و آن را به سینما در عصر جدید تعبیر می‌کند.

لینک خرید این کتاب

 

انتشارات بیدگل که ناشر شناخته شده ای در زمینه فلسفه مدرن و هنرهای نمایشی است چند وقتی است به ادبیات هم می پردازد و رمان ها و مجموعه داستان های کوتاهی هم چاپ می کند که با استقبال زیادی هم روبرو شده اند.
این انتشارات بسیار پاکیزه و زیبا کتاب ها را چاپ می کند. این ها به غیر از وسواس تحریریه و مترجمان این کتاب ها است.

اینک عنوان جدید این مجموعه را خدمت شما معرفی می کنیم. حاصل ترجمه مترجمی گزیده کار و خوش سابقه.

جزیره

جزیره مجموعه‌ای از نه داستان کوتاه نوشته آلیستر مک‌لاود است. داستان‌های او در طبیعت و محیط بومی جزیره‌ای در کانادا، به روایت زندگی روزمره‌ی محلی‌ها می‌پردازد. مک‌لاود به آرامی و با دقت اثری خلق می‌کند که در زمره بهترین آثار نوشته‌شده در پنجاه سال اخیر قرار می‌گیرد.

از جمله شاخصه‌های مهم آثار آلیستر مک‌لاود نویسنده معاصر کانادایی، پرداخت به طبیعت و به کارگیری سویه حاضر محیط بومی زندگی‌اش(جزیره کیپ‌برتون) به عنوان یکی از شخصیت‌های همیشه حاضر در داستان‌هایش است. نثر مک‌لاود ساده، گزارشی و وام‌گرفته از سنت قصه‌گویی شفاهی است.

لینک خرید این کتاب

 

نشر مرکز مدتی است رمان هایی  بسیار خواندنی با موضوع کتاب و کتابفروشی چاپ می کند. مثل شکسپیر و شرکا یا کتابفروشی سر نبش.

اینک عنوان جدیدی با همین حس و حال رخ دادن حوادثی در حال وفضای کتاب و کتابفروشی چاپ شده است.

نیمه شب در کتابفروشی افکار نورانی

نیمه شب در کتاب‌فروشی افکار نورانی یک رمان جنجالی هوشمندانه و پیچیده از متیوسالیوان است که در آن شخصیت‌های قانع کننده و بارو‌پذیری شکل داده است. شخصیت‌هایی که دوستدار کتاب هستند. در این رمان با شخصیت‌هایی باورپذیر روبه‌روییم ماننده لیدیا که زندگی‌شان با کتاب و کتابفروشی و خوانندگان کتاب گره خورده است. یکی از این آدم‌ها خودکشی می‌کند و رمان پازلی از اتفاق‌هایی است که این‌ زندگی‌ها را قرار است با در کنار قرار دادن آن‌ها شکل داد.
آغاز رمان با روبه‌رو شدن لیدیا با یک خودکشی در کتاب‌فروشی‌اش همراه است و بتدریج که سطرها خوانده می‌شود، راز و رمزهای این خودکشی نیز به دست می‌آید. لیدیا در پی آن است تا بفهمد که جولی، یکی از منتقدان کتاب چرا در کتابفروشی او خودکشی می‌کند؟
متیوسالیوان تاکنون جایزه‌های ادبی زیادی را به‌خود اختصاص داده است و رمان نیمه شب در کتاب‌فروشی افکار نورانی او نیز با اقبال مخاطبان در کشورهای مختلف روبه‌رو شده است.

لینک خرید این کتاب

 

انتشارات مازیار را کتابخوانان به کتاب های علمی اش می شناسند. این بار این انتشارات کتاب خیلی جالبی چاپ کرده است که روایتی سرزنده و شیرین و آمیخته با تصویر از تاریخ فلسفه مدرن و پیشرفت علم است.

سنت شکنان

سنت‌شکنان! کتابی‌ هیجان‌انگیز، که با متنی روان و تصاویری روشنـگر، داستـان پرماجرای اندیشمندان قرن هفدهـم را بازمی‌گوید که با تن دادن به خطر تکفیر و زندان و حتی مرگ، با مرجعیت‌ها به چالش برخاستند و بنیان‌های فلسفه و علم مدرن را پی‌ افکندند و به ظهور دنیای نو کمک کردند.
سنت‌شکنان! مقدمه بی‌نظیری است در آشنایی با تولد اندیشه مدرن، که با متن هوشمندانه و تصاویر پرنشاط خود، خواننده را در یکی از شگفت‌انگیزترین دوره‌های شکوفایی فلسفه و علم سیر می‌دهد. در این دوره، فیلسوفان و دانشمندان برجسته‌ای چون گالیله، بیکن، دکارت، هابز، بویل، اسپینوزا، لاک، لایب‌نیتس و نیوتون، به طور بنیادی نحوه نگرش ما را به جهان، جامعه، و خودمان دگرگون کردند. اکنون زمین‌مرکزی و حق الهی پادشاهان جای خود را به اندیشه‌هایی جدید می‌داد. سنت‌شکنان! داستان ایده‌ها، و زندگی و زمانه آن‌ها را به شکلی مبتکرانه بیان می‌کند.
نویسنده کتاب، استیون ندلر استاد فلسفه دانشگاه و نویسنده کتاب‌های فلسفی متعدد است. یکی از کتاب‌های او فینالیست جایزه معروف پولیتزر بوده است. بن ندلر هم طراح و تصویرگری چیره‌دست است. کتاب تحسین‌شده سنت‌شکنان! را دانشگاه پرینستون در سال ۲۰۱۷ منتشر کرد.

لینک خرید این کتاب

 

کتاب بعدی زندگینامه خودنوشت پاتریک مودیانو برنده جایزه نوبل ادبیات است. با هم توضیحات مترجم کتاب را می خوانیم.

من پاتریک مودیانو هستم

کتاب پیش رو، داستان زندگی پاتریک مودیانو برنده جایزه نوبل ادبیات به قلم خود اوست. داستان تنهایی‌هایش، سختی‌های کودکی‌اش، مادری که کم گذاشت، پدری که رهایش کرد و سؤال‌هایی که برای همیشه بی‌جواب ماند.
این کتاب، خاطرات اوست. خاطرات تلخ و شیرینی از پاریس بعد از جنگ جهانی دوم، زندگی‌های آشفته‌ی آدم‌ها در اروپای جنگ‌زده‌ی دهه‌ی پنجاه میلادی، دست‌و‌پا زدن برای زندگی کردن و نکردن، زنده‌‌ماندن و نماندن، هویت‌داشتن و نداشتن؛ داستان جدال آدم‌هاست با سرنوشت‌های از پیش تعیین‌شده و نشده. داستان‌ کودکانی که میان این همه جدال بی‌پایان به دنیا آمدند و هیچ‌کس به مشروعیت زندگی‌های کودکانه‌شان فکر نکرد و خنده‌های کودکانه‌شان در هیاهوی زندگی‌های عجیب و غریب بزرگترها گم و فراموش شد. داستان سال‌هایی که مثل برق و باد می‌گذرند و انسانی که هرگز نمی‌فهمد چه وقت کودکی‌اش تمام شد؟
و این قصه‌ای از گذشته نیست. قصه امروز هزاران، شاید هم میلیون‌ها کودکی است که در کنج سیاه‌خانه‌ای به این دنیا می‌آیند. بعد هم در همین دنیا کم و فراموش می‌شوند، بدون خنده کودکانه‌ای، بدون گریه‌ای و حتی بدون فریادی. یکی از آنها شاید روزی قلم به دست گیرد و برایمان بنویسد از روزهای کودکی‌های ناتمام در محله‌های شهری پرهیاهو.
امید که هیچ کودکی از مهر مادری و آغوش پدری محروم نماند.

لینک خرید این کتاب

 

کتاب بعدی جدیدترین سفرنامه منصور ضابطیان است. تقریبا تمام پنج سفرنامه ای که منصور ضابطیان قبل از این نوشته مورد استقبال وسیعی واقع شده اند. مثل مارک و پلو. سفرنامه جدید وی درباره ویتنام است. با هم از زبان خود نویسنده جریان شکل گیری این سفر و بالطبع نوشته شدن این سفرنامه را می خوانیم.

 

موآ (سفرنامه و عکس های ویتنام)

اینکه ویتنام را برای سفر انتخاب کردم شاید به خاطر رازآلودگی اش بود. چیزی درباره اش نمی دانستم و به نظرم سرزمین بکر و جذابی می آمد. پس یک روز نشستم پای اینترنت و شرایط گرفتن ویزا. کامنت های آدم هایی که به ویتنام رفته بودند. شرایط پروازها و غیره را بررسی کردم. مشتاق تر شدم. به نظرم باید ویتنام را می دیدم و خوانندگان کتاب هایم را با آنجا آشنا می کردم. پس رفتم….
نام ویتنام برای نسل پیشین ما یادآور جنگی ست که از آن شنیده ایم اما کمتر می دانیم چه آغاز و انجامی داشته است. برای نسل ما که خود در جنگ بزرگ شد، نام ویتنام یادآور نام برنج های کوپنی ای بود که با شیوه ی پخت ایرانی به بدترین شکل ممکن تبدیل می شد. شاید بچه های امروز اسم ویتنام را بیشتر روی برندهای کفش و لباس دیده باشند… به همین دلیل بعید می دانم کسی از ما جلوه ای از هنر و فرهنگ ویتنام را به خاطر داشته باشد یا چیزی غیر از اینها بداند!

لینک خرید این کتاب

 

حتما یادمان می ماند که ۳۰بوکی ها به کتاب های خودشناسی و سبک زندگی علاقه زیادی دارند. برای این هم کتابی در نظر گرفته ایم. شاید در نظر اول به نظرتان بیاید که این کتاب کتابی قدیمی و فقط درباره جنگ های قدیم است. اما اشتباه نکنید. این کتابی است که موفق ترین مدیران روی میز یا کنار تخت خود همیشه جایش را محفوظ نگاه می دارند.

کتاب Art Of War اثر Sun Tzu ، یک کتاب استراتژی جنگی است که توسط Sun Tzu نوشته شده‌است. این کتاب که از ۱۳ فصل تشکیل شده‌است، در هر فصل یک بخش و نوع از نبرد را مورد بررسی قرار می‌دهد. این کتاب که در زمان خود بهترین کتاب استراتژی جنگی بوده، یکی از هفت کتاب استراتژی برتر چین قدیم است و در طول ۲۰۰۰ سال اخیر نیز یکی از بهترین کتاب‌های جنگی در آسیا بوده و تأثیر بسزایی در استراتژی‌های جنگی غرب و شرق داشته‌است. این کتاب در تجارت نوین نیز استفاده زیادی برای تجار موفق داشته‌است.Sun Tzu در کتابش جنگ را به عنوان یک شیطان توصیف کرده‌است که انسان باید از آن دوری کند و اورده است که تمام نبردها بر پایه فریب ریخته شده‌است، هنگامی که ما قادر به حمله هستیم باید طوری نشان دهیم که انگار هیچ کاری از دستمان ساخته نیست.

و اما ترجمه ای جدید از این کتاب

هنر جنگ

کتاب هنر جنگ؛ نوشته سان تزو (SUN TZU) قدیمی ترین کتاب استراتژی جنگیدن در دنیاست. تا به امروز همچنان یکی از مهم ترین کتاب های استراتژی جهان است. طوری که از مطالب آن هم در جنگ ها بهره برده می شود و هم در مسائل شخصی در زندگی و به طور وسیعی در حوزه های کسب و کار.

سان تزو، تقریباً هم دوره کنفسیوس و کوروش، یک فرمانده نظامی چینی بوده است. هنر جنگ را می‌توان به عنوان نمونه بسیار خوبی از آموزه‌های جنگ نامتقارن یا حداقل تعریف مشخص و واضح از «جنگ نامتقارن» در دوران کهن تلقی نمود. اولین نکته‌ای که سان تزو روشن می‌کند این است که نامتقارن‌ها را می‌توان در ابعاد و حوزه‌های مختلفی یافت یا خلق نمود.

این کتاب نخستین بار در سال ۱۹۹۷ به زبان فرانسوی ترجمه و سپس نسخه های مختلفی از آن به زبان انگلیسی به چاپ رسیده است. دیری نپایید که کتاب هنر جنگ توانست خود را در بین پرفروش ترین کتاب های دنیا جای دهد و سپس به تمام زبان های زنده دنیا ترجمه گردیده است.

لینک خرید این کتاب

 

_ فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود