به بهانه‌ی ایام اربعین ۳۰بوک برای علاقه‌مندان به کتاب‌هایی با مضامین اسلامی و عاشورا، پیشنهادی خواندنی دارد.

کتاب «تاملی در نهضت عاشورا»، کتابی است به زبان فارسی نوشته‌ی دکتر رسول جعفریان که در آن به بررسی واقعه‌ی عاشورا و مواردی دیگر از این قبیل می‌پردازد. در ادامه بخش‌های مختلف این کتاب را به اختصار برای شما شرح می‌دهیم:

نویسنده در ابتدا منابع تاریخی مربوط به قیام عاشورا را معرفی کرده است. منابعی چون«مقتل الحسین» ابی‌مخنف، «طبقات» ابن سعد، «أنساب الأشراف» بلاذری، «الأخبار الطوال» دینوری، «الفتوح‌» ابن اعثم، «مقتل الحسین» خوارزمی و «مقتل الحسین» طبرانی که از برجسته ترین و قدیمی‌ترین منابع مورد توجه بوده‌اند. سپس با نگاهی تاریخی، زمینه‌های قیام و گزارش قیام از آغاز تا شهادت امام(ع) و پیامدهای اجتماعی سیاسی آن را بازنموده است.

در ادامه دو گزارش از واقعه کربلا با نام های «گزارش‌نامه واقعه کربلا؛ یک مقتل کوتاه» و «گزارشی دیگر از رویداد کربلا» ارائه شده و پس از آن در مطلبی به اربعین امام حسین و بررسی آن از زوایای گوناگون پرداخته است.

همچنین تحلیل اهداف قیام و آثار قیام حسینی را نیز از قلم نینداخته. رسول جعفریان علاوه بر رویکرد توصیفی نسبت به قیام امام حسین(ع)، در بخش‌های پایانی این کتاب رویکرد تحلیلی دارد و چرایی قیام امام(ع) نیز مورد توجهش قرار گرفته است. در پایان کتاب، نویسنده به بحث تحریفات عاشورا و علل آن پرداخته و کتاب «روضه الشهداء» ملاحسین کاشفی را مورد نقد و بررسی قرار داده است.

مروری بر کتاب کامل «الزیارات» ابن قولویه، بررسی ابعاد شکلی و شعاری نهضت امام حسین علیه‌السلام ، کنکاش در بستر تاریخی عزاداری اهل سنت برای امام حسین علیه‌السلام نیز از دیگر بخش‌های این کتاب است.

در پایان باید به منظور یادآوری، به این نکته‌ی مهم اشاره کنیم که نویسند‌ه‌ی این کتاب با توجه به تخصصی که در تاریخ دارد مطالب را به خوبی از منظر تاریخی بیان کرده و تقریبا کوشیده است از جنبه‌های مختلف به این حادثه نگاه کند.

jafarian

رسول جعفریان، روحانی، پژوهشگر تاریخ و استاد گروه تاریخ دانشگاه تهران، در سال ۱۳۴۳ش، در خوراسگان اصفهان متولد شد. وی در سال ۱۳۵۵ تحصیلات حوزوی خود را آغاز نمود و چندسال بعد به قم هجرت کرد. زمینه اصلی فعالیت مطالعاتی وی تاریخ اسلام است. جعفریان تاکنون دوبار جایزه کتاب سال جمهوری اسلامی ایران را برای کتاب‌های تاریخ سیاسی اسلام (سیره نبوی) و اطلس شیعه دریافت کرده است.

فروشگاه اینترنتی ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود