تصور کنید تمام دوست داشتنی‌های اطرافتان و حتی لذت‌بخش‌ترین اتفاقات به ناگاه تبدیل به یک کابوس شوند! وحشت از یک موجود و یا اتفاق ترسناک چیز عجیبی نیست. اما اگر یک موجود دوست داشتنی یا اتفاقی که ماهیت ترسناکی ندارد شما را به وحشت بیندازد، نمی‌شود به راحتی از آن گذر کرد!

این دقیقا همان شگردی‌ست که آر. ال. استاین تهیه‌کننده سینما و نویسنده آمریکایی ژانر وحشت نوجوانان در آثارش به کار می‌برد. ترسناک جلوه دادن معمولی‌ترین، روزمره‌ترین و حتی دوست داشتنی‌ترین چیزها.

معمولا آنچه به ذات ترسناک است در آثار استاین جایی ندارد. در عوض ترس‌های وجودی شما بهترین انتخاب برای او هستند تا شما را حسابی به وحشت بیندازد. بیهوده نیست که از او با عنوان استفن کینگ کودکان و نوجوانان یاد می‎کنند. او فرمانروای وحشت نوجوانان است. کسی که لذت از ترس را همچون لذت از ترن هوایی می‌داند؛ جسارت چشیدن طعم هیجان و ترس در حالی که می‌‏دانیم جایمان امن امن است!

و حالا ببینیم در قلمرو وحشتناک استاین چه می‌گذرد؟ نترسید و پا به این دنیا بگذارید. دنیایی که در آن یک موجود دوست داشتنی تبدیل به یک اهریمن بزرگ می‌شود؛ دنیای اسلپی!

به دنیای اسلپی خوش آمدید. اسلپی یک عروسک است اما نه یک عروسک معمولی! پشت چشمان شیشه‌ای و لبخند همیشگی‌ او هیچ چیز جز خباثت و بدجنسی نخواهید یافت. او یک عروسک شیطانی است که بیدار شده و می‌خواهد همه شما را در وحشت داستان‌هایش غرق کند. صدای جیغ شما به گوش اسلپی از هر آوایی خوش‌تر است! اگر کمک بخواهید که چه بهتر، انگار دنیا را به او داد‌ه‌اید! از نظر اسلپی همه شما برده‌های او هستید و خودش باهوش‌ترین و خارق‌العاده‌ترین فرمانروایی که به عمرتان دیده‌اید. کافی‌ست کسی از این بردگی ابراز نارضایتی کند. آنجاست که باید فاتحه‌اش را خواند! چرا که اسلپی به این راحتی‌ها کسی را نمی‌بخشد. پس با احتیاط وارد این دنیا شوید و یادتان نرود در این دنیا این شما نیستید که با اسلپی بازی می‌کنید، بلکه اوست که شما را به بازی می‌گیرد!

مجموعه دنیای اسلپی بهترین پیشنهاد برای کسانی‌ست که به دنبال تجربه هیجان، وحشت و معماهای پیچیده هستند. آر. ال. استاین این مجموعه را در ۱۳ جلد به نگارش درآورده که تا به امروز سه جلد ابتدایی آن توسط نشر ویدا ترجمه و منتشر شده است.

همچنین فیلمی نیز با نام «مورمور_ Goosebumps» با اقتباس از این مجموعه توسط راب لترمن کارگردان آمریکایی ساخته شده است.نکته مثبت این مجموعه در این است که هرکدام ازجلدها با وجود اشتراکشان در مضمون و شخصیت اصلی، داستان مستقلی دارند و می‌توان بدون رعایت ترتیب آن‎ها را مطالعه کرد. مختصری از داستان هر جلد را مطالعه کنیم:

جلد اول/ تولد اسلپی باد

یان بارکر پسر بچه دوازده ساله‌ای‌ست که مجبور است تولدش را با وینی و جانی عموزاده‌های اعصاب خوردکن و خواهرش سپری کند. وینی و جانی خرابکارهای حرفه‎ای هستند و معمولا اسباب بازی‌های یان را خراب می‏‌کنند. اما زمانیکه پدر یان یک عروسک اسلپی به او هدیه می‌دهد اوضاع خیلی به هم می‌ریزد. اتفاقات وحشتناکی در انتظار بچه‌ها است…

جلد دوم/ حمله جک

شان و ویولت برای تعطیلات تابستانی به خانه ساحلی عموی ملوانشان جیم می‌روند. بی خبر از آن که کنجکاویشان در اتاق پشتی این خانه قدیمی چه بلایی به سرشان خواهد آورد.«ممنون که ملوان جک رو آوردین بیرون!» این صدای گوش خراش یک عروسک دزد دریایی است که به دست شان و ویولت از بند رها شده که ای کاش هیچ‌گاه رها نمی‌شد…

جلد سوم/ من دوقلوی شیطانی اسلپی‌ام

پدر لوک هریسون کارگردان فیلم ترسناک است. آ‌ن‌ها در خانه‌شان یک موزه وحشت دارند که به تازگی دو عروسک خیمه‌شب‌بازی به آن اضافه شده. اسلپی و اسنپی برای راه رفتن و صحبت کردن نیاز به کمک کسی ندارند و همین حسابی لوک و پدرش را ترسانده است. اما این تازه آغاز ماجرا است. ترس واقعی در راه است…

مجلۀ اینترنتی ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود