موضوع کتاب غم غریبی و غربت، نگاهی به غربت یا مهاجرت از منظر ادبیات است. عنوان کتاب خود برآمده از مصراعی از حافظ است. در واقع نویسنده خلاق این کتاب ما را با مجموعه‌ای از نوشته‌های ادبیات کلاسیک و معاصرمان مواجه می‌کند که وجه مشترکشان پرداختن به غربت و مهاجرت است. فقط هم روایتی ایرانی در کار نیست. با کافکا و جومپا لاهیری هم مواجه می شویم. اما این کتاب دیگ درهم‌جوش یا جنگی از ناله و مویه غربتی نیست. نظم و ترتیب خاصی دارد. محمد افتخاری مولف کتاب به جز این که مترجم و ویراستار است سال‌ها کتابدار بوده است و این یکی از دلایلی است که تاکید داریم کتاب غم غریبی و غربت اثر منسجمی است.

مولف در مقدمه‌ی کتاب می گوید:

در واقع، آنچه من گرد آورده‌ام، حاصل اندیشه‌ها و خلاقیت‌های دیگران و نیز محصول جست وجوها و خوانده‌ها و درک و دریافت‌هایم در مطالعه‌ی موضوع غربت و مهاجرت است و در نهایت، قصدم در میان گذاشتن‌شان با مخاطبانی بوده است که به موضوع غربت علاقه‌مندند و فرصت یا امکان خواندن چنین مطالب متنوع و دیدگاه‌های متفاوتی را درباره‌ی آن نیافته‌اند. اگر این گزیده‌ها و چکیده‌ها مورد توجه علاقه‌مندان قرار گیرد و آن‌ها را به جست وجوی بیشتر در این موضوع و مراجعه به اصل مطالب یا مقاله‌ها در منابع معرفی‌شده هدایت کند رویداد فرخنده‌ای است که به یمن سال‌ها خدمت در کتابخانه، به عنوان کتابدار، لذت تجربه‌اش را بارها چشیده و گاه نیز چشانده‌ام.

 

پس از یک مقدمه‌ی کوتاه که با نقل خاطره شیرینی از کلاس ادبیات دوره متوسطه مولف همراه است نه فصل در انتظار ماست.

10.17.98 (1)

مولف در هر کدام از این فصول گزیده‌ها و چکیده‌هایی در مورد غربت و مهاجرت متناسب با عنوان فصل ارائه داده است. تنوع طیف شاعران و نویسندگانی که در مورد غربت و مهاجرت نوشته‌اند کتاب را خواندنی و دور از ملال ساخته است.
از انسجام کتاب گفتیم. دلیل آخرمان ذکر منابع و نمایه است که می توانید اسامی آشنایانی از بزرگان فرهنگ و ادب در آن ببینید و به سرعت رهسپار سفر به صفحاتی شوید که در آن نقلی از آن‌ها درباره‌ی غربت و مهاجرت منتظر شماست.پس سفر آغاز کنید.

 

فروشگاه اینترنتی ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود