تا به حال با خود فکر کرده‌اید که با قضاوت‌‌ها، نظرات و نگاه‌های خیره و کنجکاوانمان چه آدم‌هایی را در جامعه و اطرافمان مورد آزار روحی قرار داده‌ایم؟! افرادی که شاید مشکلشان در ظاهر برای دیگران عجیب به‌نظر بیاید اما در باطن تمام روح و روان آن‌ها را درگیر کرده و ترس از محدودیت‌های اجتماعی و قضاوت‌های آدم‌ها این افراد را تا حد زیادی از جامعه و فعالیت‌های اجتماعی دور نگه داشته است.
ما امروز قصد داریم شما را با گروهی از این افراد آشنا کنیم که شاید گاهی ناخواسته آزارشان داده باشیم.

تراجنسیتی‌ها

تراجنسیتی یا افراد مبتلا به اختلال هویت جنسی به افرادی گفته می‌شود که جنسیت آن‌ها با جنسیتی که در شناسنامه‌شان ثبت شده و از بدو تولد با آن شناخته شده‌اند تفاوت دارد. برای مثال کسی که از بدو تولد به‌عنوان یک مرد شناخته شده است و اندام جنسی مردانه دارد، در اصل خود را زن می‌داند و دچار نارضایتی جنسی شده است.(و برعکس) این افراد از لحاظ فیزیک جسمی و کروموزومی از یک جنس هستند یعنی در اصل یا xx یا xy هستند. اما از زمانی که خود را شناخته‌اند احساس می‌کنند به جنس مخالف تعلق دارند، رفتارها و گرایش‌های جنس مخالف را از خود بروز می‌دهند و بر این باورند که در کالبدی اشتباه متولد شده‌اند. به عبارتی جنسیت مغز این بیماران با جنسیت فیزیکی آن‌ها در تضاد است. به این افراد اصطلاحاً ترنس نیز گفته می‌شود.

منِ پنهان


و حالا این کتاب به کمک ما آمده است تا بتوانیم تراجنسیتی(تی اس) ها را بیشتر بشناسیم. این شناخت باعث می‌شود این پدیده‌ی نو ظهور در جامعه‌ی ما بهتر جا بیفتد و خانواده‌ها و روانشناسان و روان‌پزشکان در صورت مواجهه با این افراد بتوانند با آگاهی بیشتری یاریشان کنند. نکته‌ی مثبت این کتاب این است که نویسنده‌ی کتاب حسین رضا میرزایی با مجهز بودن به سلاح علم و تحصیلات آکادمی در دو حرفه‌ی مددکاری اجتماعی و روانشناسی بالینی، توانسته با بینش و بلند نظری، نگرشی جامع و محتوای همه فهم، حاصل سال‌ها پژوهش و دسترنج خود را در حوزه‌ی تراجنسیتی‌ها در اختیار مخاطبینش قرار دهد.

 

و اما مهمترین نکته این است که ما در کنار افزایش آگاهیمان یاد بگیریم که هر فردی با هرمشکلی در این جامعه حق این را دارد که بدون ترس از قضاوت‌ها زندگی کند و به فعالیت بپردازد. پس تابوهای قدیمی را بشکنیم و برای همه‌ی آدم ها حق زندگی و آرامش قائل شویم.

اگر شما هم جز یکی از این دسته افراد هستین یا در اطرافتان فردی را با این خصوصیات می‌شناسید و یا حتی علاقه‌مند به شناخت بیشتر تراجنسیتی‌ها هستید مطالعه‌ی این کتاب می‌تواند پیشنهاد خوبی برایتان باشد.

فروشگاه اینترنتی ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود