خیلی از کتابخوانان با نام آلن دوباتن در مواجه با کتاب فوق‌العاده و پرفروش تسلی‌بخشی‌های فلسفه آشنا شدند.

خیلی از دوستداران این کتاب هنوز هم در جستجوی کتابی مثل آن هستند که بتوانند باز هم به مدد فلسفه و دور از قلنبه‌سلنبه‌گویی مرهمی برای زندگی روزانه خود پیدا کنند. اینک کتابی که می‌خواهیم به شما معرفی کنیم از نظر ما همان است که باید بعد یا حتی قبل از تسلی‌بخشی‌های فلسفه خواند و به کار بست.

فلسفه برای زندگی و دیگر موقعیت‌های حساس

بیایید این کتاب را یعنی فلسفه برای زندگی و دیگر موقعیت‌های حساس را با مقایسه با تسلی‌بخشی‌های فلسفه معرفی کنیم.

در کتاب تسلی‌بخشی‌های فلسفه آلن دوباتن می‌کوشد با مدد گرفتن از شش فیلسوف یعنی سقراط، اپیکور، سنکا، مونتنی، شوپنهاور و نیچه راهکارهایی برای مشکلات روزمره ما مثل عدم محبوبیت، بی پولی یا حتی ناتوانی جنسی ارائه کند. جولز اونز هم می‌کوشد در کتاب فلسفه برای زندگی با کمک گرفتن از آموزه‌ها و سلوک دوازده فیلسوف به یاری خواننده برای مواجهه با مشکلات روزمره برود.

آلن دوباتن در کتاب تسلی بخشی‌های فلسفه برای نمونه‌هایی از تجربه ناکامی به جز زندگی خود فیلسوفان یا پاره ای از روایات تاریخی بیشتر از خود مثال می‌زند و بعد می‌گوید چطور با آموزه‌ی یک فیلسوف توانسته بر مشکلش چیره شود. مثلا در مورد ناتوانی برای ارتباط برقرار کردن بعد از یک حکایت تاریخی به مشکل خودش در جوانی اشاره می کند و بعد می‌گوید چطور با خواندن کتاب مقالات مونتنی توانست این مشکل را حل کند. جولز اونز اما آمده و دوازده فرد را که در دنیای معاصر با مشکلات روبرو بوده‌اند انتخاب کرده و با آن‌ها مصاحبه کرده است و بعد شیوه چیرگی آن‌ها بر مشکل بزرگشان را با ایده‌های فلسفی  یک یا چند فیلسوف از دوازده فیلسوف تبیین کرده است. به طور مثال یکی از فصل‌های کتاب به صورت وحشتناکی با تجاوز یک سرباز عراقی به یک پزشک جراح جبهه مقابل شروع می شود و ادامه فصل توضیح برخورد رواقی‌گونه این خانم با مشکل پیش‌آمده است.

تعدادی از فیلسوفان یاری‌دهنده در این کتاب با تسلی‌بخشی‌های فلسفه مشترک‌اند مثل سقراط، اپیکور و سنکا. اما سر و کله تعدادی فیلسوف تسلی‌بخش دیگر هم پیدا می‌شود مثل اپیکتتوس، هراکلیتوس،فیثاغورس و دیوژن. فیلسوفان کهن برای زندگی مدرن. عنوان فرعی کتاب اصلا این است: فلسفه‌ای کهن برای مشکلات مدرن.

فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود