من نه یک دانشمندم، نه یک مشاهده‌گر، نه کسی که دوست دارد به آزمایش و تجربه بپردازد…و نه حتی یک متفکر. من بنا به خلق و خوی خود هیچ‌چیز نیستم به جز یک ماجراجوی سمج، سخت‌کوش، با جرات و کنجکاو… همین و بس!!!! ( فروید)

در تاریخ بشر متفکران بزرگ بسیاری ظهور کرده‌اند، اما اگر بخواهیم تنها سه نام را دستچین کنیم و لقب انقلابی به آنها بدهیم، کوپرنیک، داروین و فروید از بهترین نامزدهای کسب این عنوان هستند، چرا که با نظریات خود ضربه‌های مهلکی بر تفکرات حاکم بر عصر خویش زدند و تاثیراتی ماندگار از خود بر جا گذاشتند.

احتمالا نام فروید به گوش همۀ ما آشناست. چه کسانی که به علم روانشناسی علاقه دارند و آن را دنبال می‌کنند و چه کسانی که دانششان نسبت به این علم صرفا به مطالعات عمومی در فضاهای مجازی خلاصه می‌شود.

زیگموند فروید یکی از برجسته‌ترین روانشناسان جهان و پدر علم روانکاوی بود. او خدمات ارزشمندی در راه درمان اختلالات روانی و دانش روانشناسی انجام داده و یکی از شخصیت‌های نادر در جهان است که نام، اندیشه و اصطلاحات کاربردی‌اش در زبان و زندگی روزمره و در بین مخالفان و پیروانش ماندگار و پایدار مانده است.

sigmund-freud-portrait-1926-founder-of-psychoanalysis-neurologist

به بهانۀ زادروز تولد این اندیشمند بزرگ قصد معرفی کتابی را به شما داریم که تمام آنچه لازم است برای شناخت فروید و اندیشه‌هایش بدانید را در قالب یک کتاب خوش دست و با نثری روان در اختیار شما قرار می‌دهد.

 چطور مثل فروید فکر کنیم

دانیل اسمیت نویسندۀ کتاب «چطور مثل فروید فکر کنیم» مجموعه‌ای ۸ جلدی از نوابغ بزرگ و تاثیرگذار دنیا مانند داوینچی، هاوکینگ، بیل گیتس و… نوشته است که نشر ایران‌بان این ۸ جلد را درقالب مجموعه‌ای به نام «از نگاه نوابغ» منتشر کرده است.

 چطور مثل فروید فکر کنیم یکی از کتاب‌های این مجموعه است که علاقه‌مندان فروید را از مطالعۀ کتاب‌های حجیم و گاهاً سخت فروید بی‌نیاز کرده و با نگاهی اجمالی به زندگی، شخصیت، انگیزه‌ها، تمایلات فردی، اندیشه‌ها و شیوه‌های پژوهشی فروید و کتاب‌هایش تمام آن‌چیزی که لازم است از فروید و اندیشه‌هایش بدانیم را در اختیار ما قرار می‌دهد.

اما نکتۀ جالب این کتاب اسامی فصل‌های آن است. اسامی جذابی که خواننده را کنجکاو می‌کند ببیند در آن فصل چه خبر است! مثلا در فصل «مواظب زبانت باش» از لغزش‌های کلامی که در نظریات فروید به آن اشارۀ زیادی شده صحبت شده است. همچنین در شروع هر فصل جملاتی از فروید از کتاب‌های مختلفش که مرتبط با موضوع آن فصل هست نیز آمده است.

تعدادی از سرفصل‌ها را با هم ببینیم:

freud (1)
freud (2)
freud (3)
freud (4)

فصل‌های ابتدایی کتاب دربارۀ معرفی کامل فروید، شرح زندگی او و روابطش با مشاهیر دورانش است. سپس به مرور در فصل‌های بعدی به توضیح نظریۀ روانکاوی فروید و مفاهیمی همچون: عقدۀ ادیپ و الکترا، من و ابر من، خودشیفتگی یا نارسیسیم و… پرداخته شده است.

به نظر می‌آید مطالعۀ اندیشه‌های فروید حتی برای کسانی که هیچ سررشته‌ای از روانشناسی ندارند هم به اندازه‌ای است که کمتر پیش آمده بعد از آشنایی با او شاهد تاثیرات آن در روان و زندگی خود نباشند.

فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود