photo_2016-07-19_15-22-31«من موافق این جمله‌ی بعضی منتقدها نیستم که “می‌ترسم هیچ‌وقت دیگر کتابی به این خوبی نخوانم.” من واقعن امیدوارم بتوانم کتابی به این خوبی بخوانم. اما می‌دانم هرگز کتاب دیگری نخواهم خواند که با چنین قدرت و شفافیتی مستقیم با من درباره‌ی احساسات خامم (امید، عشق، شرم، غم، درد و…) صحبت کند. این رمان از تمام کتاب‌های خوددرمانی بهتر به شما می‌فهماند چه‌طور فریب می‌خورید و چه می‌شود که غرق روابط عاشقانه‌ی یک‌طرفه‌ای می‌شوید که در آن تمام قدرت، در دستان شریک احساسی‌تان است…»

تصرف عدوانی، شاهکار و البته ششمین رمان «لنا اندرشون»، نویسنده و روزنامه‌نگار سوئدی است. کتابی درباره‌ی عشق مخربی که تمام روح و هویت یک زن را می‌مکد و مثل تفاله با او کاری می‌کند که تمام اعتماد به نفسش را از دست بدهد و حس کند در مقابل شریک احساسی مشهور و هنرمندش، هیچ ندارد.

لنا اندرشون در سال ۲۰۱۳، یعنی همان سال انتشار تصرف عدوانی، به‌خاطر این کتاب برنده‌ی جایزه‌ی «آگوست»، معتبرترین جایزه‌ی ادبی سوئد، شد و از سوی روزنامه‌های سوئدی، جایزه‌ی ادبی «اسوندسکا داگبلادت» را از آن خود کرد. رمانی طلایی و دردناک درباره‌ی سقوط تمام و کمال یک زن در ورطه‌ی اغفال و توهم عشق دوطرفه.

«استر نیلسون»، شخصیت اول تصرف عدوانی، آدم معقولی است در یک رابطه‌ی معقول. البته تا روزی که از او خواسته می شود سخنرانی‌ای درباره‌ی هنرمند مشهور، «هوگو راسک» داشته باشد. سخنرانی‌ای که منجر به دیداری بین استر و هوگو و البته دلدادگی تمام و عیال استر به هوگو می‌شود.

زندگی استر پس از آن ملاقات، زیرورو می‌شود. او دوست پسرش را ول می‌کند و وارد رابطه‌ای خیالی با هوگو می‌شود. آستر عمیقن عاشق می‌شود و هوگو تمام فکر و خیالش را مشغول خود می‌کند. کار به جایی می‌رسد که استر جدی‌جدی فکر می‌کند او و هوگو زن و شوهرند.

اما به مرور و به‌شکلی دردناک، واقعیت، روی کثیفش را از زیر نقاب عشق نشان می‌دهد و استر متوجه این حقیقت می‌شود که خیالاتش درباره‌ی رابطه‌شان با آن چیزی که هوگوی واقعی هست، تفاوت بسیاری دارد. استر زنی است که به دلیل داشتن ذهنی منطقی و تحلیلی به خود می‌بالد، اما در رویارویی با احساسات مقاومت ناپذیرش به هوگو، فدای دست‌ودلبازی، افتادگی و صداقت بیش از حدش می‌شود.

تصرف عدوانی رمانی است درباره‌ی عشق. عشقی که همه‌مان خوب می‌دانیم کور است. عشقی که به‌طرز خنده‌داری گزنده و به‌شکل دلهره‌آوری فریبنده است، و می‌تواند باعث شود با وقف و ازخودگذشتگی تمام‌وکمال و ناامیدکننده، خودخواسته هست و نیست‌مان را فدایش کنیم.

نظر

 1. سمیرا

  من متن رو تا انتها نخوندم. از یک سایت ادبی دیگه نباید انتظار غلط املایی فاحش داشته باشیم. عمیقن؟؟؟؟؟ عمیقاً. خواهش میکنم رعایت کنید زبان پارسی رو نابود نکنیم.

  پاسخ
  • مجله ی 30بوک
   مجله ی 30بوک

   ممنون از توجه و تذکر شما به ۳۰بوک و مطالبش. باید خدمت شما عرض کنیم که ۳۰بوک سایت ادبی نیست، بلکه سامانه‌ی فروش آنلاین کتابه که تولید و انتشار محتوای مفید و دسته اول درباره کتاب هم براش مهمه. درباره‌ی واژه‌ای که اشاره کردین هم باید خدمتتون بگیم که طبق اصول نگارشی نکته‌ی شما کاملا درسته امادر بین نویسندگان کسانی هستند که با منطق خودشون تغییراتی هرچند جزئی در نگارش کلمات ایجاد می‌کنن و اصرار به حفظ اون دارند، ۳۰بوک در این زمینه تنها امانت دار سبک نگارشی نویسنده‎ی متن موردنظر شما بوده. از اینکه مارو با دقتتون دنبال می‌کنید ممنونیم، همیشه همراهمون بمونید.

   پاسخ

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود