خالد قهرمان رمان همسایه‌ها  داستان دیگری هم دارد: داستان یک شهر

 

در داستان یک شهر، خالد این بار دوران تبعید را می‌گذراند. با فردی به نام علی آشنا می‌شود و دمخور هم می‌شوند. خالد در تبعید با شریفه آشنا می‌شود. زنی بی‌خانمان اما با شخصیتی خاص و منحصر به فرد. خالد به او دل می‌بازد. اما شریفه به رغم رابطه‌اش با خالد از دلبستگی به او گریزان است. دیگر خالد و علی آن دوست‌های صمیمی نیستند و خالد بیشترین دلبستگی‌اش به شریفه است. به ناگاه شریفه کشته می‌شود. علی هم دیگر به سراغ خالد نمی‌آید. این ظن می‌رود که علی شریفه را کشته است. در یک درگیری با قاچاقچیان علی کشته می‌شود. جوری هم کشته می‌شود گویا از عمد خود را به دست تیر و ترکش سپرده. وسایل علی را تحویل خالد می‌دهند و خالد می فهمد که …

داستان یک شهر به نوعی ادامه داستان رمان همسایه‌ها است که البته بدون هیچ اشاره‌ای به آن ادامه پیدا می‌کند. داستان پس از کودتای ۲۸ مرداد، یعنی همان زمانی که رمان همسایه‌ها به پایان می‌رسد، آغاز می‌شود و دوره وقوع کودتا تا پاکسازی ارتش شاهنشاهی از افسران حزب توده را به تصویر می‌کشد.

محمود، همیشه محمود است. ( زندگی و زمانه احمد محمود )

احمد محمود در پرتو گفتگو با لیلی گلستان ( درباره کتاب حکایت حال )

 احمد محمود به مانند همسایه‌ها تلاش می کند تا اشاره مستقیمی به رویدادهای تاریخی و سیاسی کشورنکند و تنها بازتاب آنها در زندگی طبقه پایین جامعه به تصویربکشد. احمد محمود البته در بخش‌‌هایی از کتاب به شرح کامل آخرین روزهای تعدادی از افسران ارشد حزب توده که پس از کودتای ۲۸ مرداد بازداشت و اعدام شدند می‌پردازد.

 

نگران نباشید. داستان را لو نداده‌ایم. قلم احمد محمود آنقدر توانا است که خواندن داستان یک شهر حتی اگر قسمتی از ماجرایش را آن هم ناقص بدانید برایتان لذت بخش و غافلگیرکننده است.
اگر همسایه‌ها را خوانده‌اید پس ازخواندن داستان یک شهر غافل نشوید. اگر هم نخوانده‌اید مطمئن باشید که داستان یک شهر گرچه ادامه روایت خالد است اما می‌تواند به عنوان رمانی مستقل خوانده‌شود.

فروشگاه اینترنتی ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود