باربارا تاکمن نام شناخته‌ شده‌ای در میان تاریخ‌دوستان و علاقمندان به کتاب‌های تاریخی است. او که خود شیفته‌ی سرگذشت‌ها و ماجراهای تاریخی بود و سال‌ها ریاست انجمن مورخان آمریکا را برعهده داشت، آثارش را به گونه‌ای می‌نوشت که خواننده هرصفحه‌ی آن را به آخر برساند. تاکمن داستان‌هایش را روان روایت می‌کرد و همین جذابیت کار او را دو چندان می‌نمود.

توپ‌های ماه اوت یکی از مشهورترین و پرخواننده‌ترین آثار این نویسنده‌ی نامی است که به حوادث ماه نخست جنگ جهانی اول می‌پردازد. تاکمن در این کتاب جزئیات دقیق و رویدادها و تصمیم‌هایی را شرح داده است که به یک جنگ خانمان‌سوز انجامیدند و البته از بیان و توصیف احساسات جهانیان پیش از و طی این جنگ بزرگ دور نمانده است.

barbara-tuchman

توپ‌های ماه اوت که حتی محبوب دل افرادی قرار گرفته بود که کوچکترین علاقه‌ای به موضوع تاریخ نداشتند، در سال ۱۹۶۳ برنده‌ی جایزه‌ی پولیتزر در آثار غیرداستانی شد.

گفته می‌شود که جان اف کندی، رئیس جمهور وقت ایالات متحده نیز خواندن این کتاب را به همکارانش توصیه می‌کرد.

درباره‌ی نویسنده

باربارا وِرتهایم تاکمن (۳۰ ژانویهٔ ۱۹۱۲ – ۶ فوریهٔ ۱۹۸۹) گزارشگر و تاریخ‌نگار آمریکایی و برنده‌ی جایزه‌ی پولیتزر بود. او در سال ۱۹۳۷ به عنوان خبرنگار، جنگ داخلی اسپانیا را گزارش کرد و فعالیت روزنامه‌نگاری‌اش را طی جنگ جهانی دوم ادامه داد. تاکمن در سال ۱۹۸۹ بر اثر سکته‌ی مغزی درگذشت.

تاریخ بی‌خردی و برج فرازان از دیگر آثار خواندنی این نویسنده هستند.

 

فروشگاه اینترنتی ۳۰بوک

یک نظر

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود