مژده‌ای برای طرفداران آثار الیف شافاک، ما باز هم برای شما یک پیشنهاد شافاکی داریم!

کتابی که خانم نویسنده را حسابی به دردسر انداخت!

شرم، ترجمه‌ی کتاب «حرام‌زاده‌ی استانبول»، ششمین کتاب الیف شافاک و دومین اثر او به زبان انگلیسی است که در سال ۲۰۰۶ به چاپ رسید. این کتاب جنجالی‌ترین اثر اوست که موجب دادگاهی شدن این نویسنده‌ی محبوب شد. دادگاه‌های ترکیه علت را توهین به نژاد ترک در موضوع کشتار ارامنه عنوان کرده بودند. این کتاب شافاک و ناشرش را با احتمال سه سال زندان رو‌به رو کرد. اما در نهایت در ۲۱ سپتامبر ۲۰۰۶ به خاطر کمبود مدرک، پرونده‌ی او بسته شد.

این کتاب داستان خانواده‌ای اهل ترکیه و خانواده‌ای ارمنی – آمریکایی را از زاویه‌ی دید چهار نسل از زنان روایت می‌کند. داستانی درباره‌ی هنجارهای جامعه، رازهای خانوادگی و نیاز مبرم به گفتگو و البته مفهوم فراموشی است؛ فراموشی جمعی که ترکیه به طور کل دچار آن شده است.

آسیه کازانچی با اقوام دورش در استانبول زندگی می‌کند. به خاطر یک نفرین مرموز خانوادگی، همه‌ی مردان کازانچی در اوایل چهل سالگی می‌میرند، بنابراین خانه زنانه است: زلیخا، مادر زیبا و سرکش آسیه که یک دکان خالکوبی را می‌گرداند؛ بانو، که به تازگی پی برده که یک غیب بین است؛ و فریده، یک آدم خیالاتی و نگران فاجعه‌ای قریب الوقوع. وقتی که آرمانوش، دختر عمه ارمنی – امریکایی آسیه، نزدشان می‌آید اسرار پنهان قدیمی خانواده، مرتبط با گذشته‌ی خشونت آمیز ترکیه، آشکار می‌شود.

برشی از کتاب:

از آسمان بر سرت هرچه ببارد، نباید دشنام بگویی. حتی اگر باران ببارد.
هرچه که از بالا بر رویت بیفتد، باید قبول کنی. باران هرچقدر شدت داشته، حق نداری به ابرهایی‌ که چنین بارانی را بر ما روا دانسته‌اند دشنام بدهی.
نظم طبیعت چنین است. این را همه می‌دانند، حتی زلیخا

 

الیف شافاک به دلیل نوع نگاه متفاوت و منحصر به فردش، از پرتیراژترین و معروف‌ترین نویسندگان ترکیه است. او در آثارش، تابوهای اجتماعی را می‎شکند و خلافم رسومات جامعه‌‎اش می‌نویسد. کاری که کمتر کسی جرات آن را دارد!

0x0-elif-safak-mahrem-kitabi-icerigi-nedir-ne-anlatiyor-elif-safak-kimdir-nereli-kac-yasinda-1559121443262

شافاک در آفریدن شخصیت‌های زن نیرومند استاد است. همچنین تصویرهایی که از استانبول به دست خواننده می‌دهد، خیلی‌ها را جذب فضای شهر می‌کند. شخصیت‌های داستان‌های شافاک، حتی پس از پایان کتاب در ذهن انسان‌ها می‌مانند.

پاتریشیا کاریگن

روزنامه‌ی سنت لوئیس پست دیسپچ

 

جسور و زیبا… با وجود زیاد بودن تعداد شخصیت‌های کتاب، ضمن اینکه میان این شخصیت‌ها، بزرگ‌ترین عضو زن خانواده‌ی کازانچی جلب توجه می‌کند، شهر استانبول در ذهن خواننده جولان می‌دهد.

جان فریمن

روزنامه‌ی استار تریبون

فروشگاه اینترنتی ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود