اگر چندین سال پیش به یک طرفدار سرسخت باشگاه میلان ایتالیا می‌گفتی که قرار است چینی‌ها در اداره‌ی باشگاه مورد علاقه‌اش سهمی جزئی داشته باشند، شاید ناسزایی ایتالیایی بارت نمی‌کرد، دست کم نگاهی عاقل اندر سفیه میهمانت می‌کرد، اما امروز بخش عمده‌ای از سهام باشگاه‌های اینتر و میلان ایتالیا را آسیایی‌های شرق دور، سهام باشگاه‌های منچستر سیتی انگلیس و پاری سن ژرمن فرانسه را سرمایه‌‎داران کشورهای جنوب خلیج فارس و منچستر یونایتد و آرسنال انگلیس را آمریکایی‌ها خریداری کرده‌اند. موجی جدید از جهانی سازی.
کتاب فوتبال جهان را چگونه توصیف می‌کند دقیقا به همین روند می‌پردازد. به قول مترجم کتاب این اثر روایتی است از تاثیرات متقابل دو پدیده‌ی بزرگ قرن حاضر بر یکدیگر: فوتبال و جهانی سازی.

12.7.1

با خواندن فصل‌های نخست کتاب خواهید دید که فوتبال چگونه در متن درگیری‌های قومی و مذهبی شبه جزیره‌ی بالکان و یوگسلاوی سابق حضور داشته، یا چگونه بر جریانات فرهنگی و اقتصادی اسکاتلند و ایرلند، با دامن زدن به اختلافات دیرین و درهم آمیخته شدن دوست و دشمن در صفوف جنگ‌های مذهبی‌شان تاثیر گذاشته است.
در فصل‌های بعدی با سواستفاده سیاست‌مداران از فوتبال در برزیل مواجه می‌شوید و…
کاراکترهای عجیب، مکان‌های گوناگون، آدم‌های فراوان و فضای سینمایی گونه بیشتر رویدادهایی که در متن کتاب روایت می‌شود جذابیت کتاب را دو چندان کرده است.

فروشگاه اینترنتی ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود