در زمانه‌ی جالبی زندگی می‌کنیم. همه‌چیز به‌لحاظ مادی در بهترین حالتِ خود است. رسانه ها می گویند آزادتر، سالم‌تر و ثروتمندتر از هر دوره‌ای در طول تاریخ بشریت هستیم. اما به نظر می‌رسد همه‌چیز به‌نحوی جبران‌ناپذیر و دردناک به فنا رفته. زمین در حال گرم‌شدن است، دولت‌ها در مرز سقوط‌اند، اقتصاد در حال فروپاشی‌ست و همه دائم در توییتر رنجیده‌خاطرند.

چه خبر است؟ برای تشخیص و درمانِ بی‌قراریِ امروزِ ما، کسی بهتر از مارک منسن پیدا نمی‌شود. در سال ۲۰۱۶، منسن هنرظریف رهایی ازدغدغه ها را منتشر کرد و در آن، همهمه‌ی دائم و زیرپوستیِ اضطراب را که در زندگیِ مدرن شایع است، به‌شکلی زیرکانه توصیف کرد. او نشان داد که تلاشِ دیوانه‌وارمان برای یافتنِ شادیِ ماندگار فقط موجب کاهش شادی‌مان شده است. آن «هنر ظریف» ذکرشده در عنوان، درحقیقت چالشی دشوار است: رنج‌تان را انتخاب کنید، تمرکزتان را افزایش دهید و دردی را که حاضرید تحمل کنید، بیابید. نتیجه‌اش کتابی بود که خیلی سریع به یک پدیده‌ی شگفتی‌سازِ بین‌المللی تبدیل شد: میلیون‌ها جلد از آن در سرتاسر جهان به فروش رسید و در سیزده کشور به کتاب پرفروش برتر تبدیل شد.

حالا در کتاب اوضاع خیلی خراب است منسن نگاهش را به‌سمت فجایع بی‌شماری برگردانده که در جهان‌مان رخ می‌دهد. او با بهره‌گیری از انبوه تحقیقات روان‌شناختی در این حوزه‌ها به‌علاوه‌ی خِرَد ابدیِ فیلسوفانی چون افلاطون و نیچه، به کالبدشکافیِ دین و سیاست می‌پردازد، به رابطه‌ی ما با ثروت و سرگرمی و اینترنت نگاهی می‌اندازد، و نشان می‌دهد چگونه مقدار بیش‌ازاندازه‌ی یک چیزِ خوب می‌تواند روانِ ما را زنده‌زنده ببلعد.

او با ترکیبِ آشنای دانشوری و شوخ‌طبعی‌اش یقه‌ی ما را می‌گیرد و وادارمان می‌کند با خودمان صادق‌تر باشیم و به‌ روش‌های تازه‌ای که تاکنون حتی فکرش را هم نکرده‌ بودیم، با جهان ارتباط برقرار کنیم. او تعاریف‌مان از ایمان ، شادی ، آزادی و حتی امید را آشکارا نقض می‌کند. یکی از بی‌نظیرترین نویسندگان مدرنْ کتاب دیگری آماده کرده که تا سال‌های سال نقل محافل خواهد بود.

 

فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

یک نظر

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود