احمد اخوت داستان‌نویس، داستان‌شناس، مترجم و منتقد ادبی است. وی دارای مدرک دکترای زبان‌شناسی و نشانه‌شناسی است. اخوت از یاران حلقه ادبی جنگ اصفهان بوده‌ و عضو شورای نویسندگان فصلنامه ادبی و هنری زنده رود است.

احمد اخوت جایزه کارنامه پربار هنری و ادبی را دریافت کرد(گزارشی از اهدای جایزه استاد ابولحسن نجفی به احمد اخوت)

 

«نقش‌هایی به یاد» ترکیبی است از مبانی نظری و بریده‌هایی از خاطرات و یادداشت‌های روزانه به ترجمه و تألیف احمد اخوت؛ منشوری از لحظات و یادها و خاطرات و تأملات نویسندگانی مثل رولان بارت، فرانتس کافکا، گرترود استاین، آنا آخماتووا، ری بردبری، سوزان سانتاگ، سیلویا بیچ و دیگران؛ تابلوهایی از عکس‌ها و کتاب‌ها و خاطراتِ روزهای رفته و یادهای مانده و نقش‌هایی از یاد کسانی مثل همینگوی، هدایت، مودیلیانی، جویس، محمد حقوقی، کارلسون مک‌کالرز و
اخوت در تألیف و ترجمه مطالب این کتاب صرفاً مقالاتی را از سر اتفاق انتخاب نکرده است، بلکه کوشیده تا هر مقاله نمونه یکی از انواع خاطره‌نویسی باشد. به همین دلیل هم «گذری بر ادبیات خاطره‌نویسی» را برای عنوان فرعی کتاب برگزیده است
این کتاب در شش بخش سامان یافته است؛ «مبانی نظری»، «خاطره سخن بگو»، «خاطرات کتابی»، «یادداشت‌نویسی»، «عکس و خاطره»، «بررسی کتاب» و همچنین اولین کتاب از مجموعه زندگی‌نگاره‌های نشر گمان است که به تازگی منتشر شده است.

باهم بخشی از مقدمه کتاب را بخوانیم:

عنوان این کتاب می‌توانست مقبره یا بنای یادبودِ (یا به قول استاد دهخدا گورگاهِ) سربازِ گمنام باشد: کسی که در جنگ کشته می‌شود اما جسدش باقی نمی‌ماند و اثری از او در دست نیست. برایش صورتِ قبر یا مقبره‌ای می‌سازند، اما خالی از جسد و پر از یادِ سربازِ وطن… در افسانه‌ها و اسطوره‌ها آمده است که روحِ سرباز گمنام تا زمانی که گور ندارد سرگردان می‌ماند. برای رسیدن به آرامش باید برایش مقبره‌ای بر پا کنند. قرار که گرفت دوباره زنده می‌شود و در یادها و خاطره‌ها به زندگی‌اش ادامه می‌دهد.

فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود