دعای دریا  جدیدترین اثر خالد حسینی در لندن توسط این نویسنده در جمع هوادارانش خوانده شد.

زیر نور ماه به نیمرخت نگاه می‌کنم، پسرکم. معصومانه به خواب رفته‌ای و مژه‌هایت را که به زیبایی خطوط خطاطی‌اند، روی هم گذاشته‌ای. تو خوابیده‌ای چون باورت به من بی‌نهایت است و هیچ قدرتی این باور را از بین نمی‌برد.

 

این یکی از سطرهای پایانی کتاب «دعای دریا» است.

طی سال‌های اخیر هزاران نفر مهاجر در راه رسیدن به اروپا در دریا جان باخته‌اند. خالد حسینی کتاب جدیدش را با الهام از عکس جسد آلان کردی، کودک مهاجر سوری که در سواحل مدیترانه آرمیده بود، نوشته است. سه سال پیش انتشار این عکس تحولی در وضعیت مهاجران ایجاد کرد.

این کتاب، تک‌گویی یک پدر مهاجر سوری است که کودکش را در بغل دارد و برای رسیدن به اروپا باید از دل دریا بگذرد. او با پسر به‌خواب رفته‌اش از گذشته‎های زیبا و ترس از غرق شدن در دریا می‌گوید.

طرفداران خالد حسینی دو شب پیش در رویال فستیوال هال، یکی از تالارهای بزرگ لندن گردآمدند تا حرف‌های خالد حسینی را در مورد کتاب جدیدش بشنوند. حسینی با دیدن جمعیت، خاطره‌ی مراسم کتاب اولش را به یاد آورد که تنها پنج نفر شرکت کننده داشت.

خالد حسینی، در کابل زاده شد و در نوجوانی همراه با خانواده‌اش به آمریکا مهاجرت کرد. او با کتاب «بادبادک‌باز» و «هزار خورشید تابان» به شهرت رسید که در کشورهای مختلف دنیا بسیار پرفروش بوده‌اند. او در کتاب‌هایش به روابط خانوادگی و مسائل اجتماعی افغانستان و خاورمیانه می‌پردازد.

خالد حسینی در مراسم کتاب‌خوانی گفت:

وقتی عکس آلان کردی را دیدم، خودم را به عنون کسی که پدر دو فرزند است، به جای پدر او قرار دادم که وقتی عکس پسرش را در آن حالت ببیند چه احساسی خواهد داشت. سکوت کردن در این باره برای من غیر ممکن بود و با این کتاب خواستم به این کودک و هزاران پناهجوی دیگر ادای احترام کنم.

 

این کتاب به تازگی در سومین سالروز مرگ آلان منتشر شد.

فروشگاه اینترنتی ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود