گفتم: «بالاخره که فراموشش می‌کنی. روزگار همین‌طور نمی‌ماند.» نفس عمیقی کشید و گفت: «یاد بعضی از آدم‌ها هیچ‌وقت تمامی ندارد؛ با این‌که نیستند، با این‌که رفته‌اند، ولی هیچ‌وقت خاطره‌هاشان تمام نمی‌شود.» گفتم: «ولی همین که نیستند، کم کم همه‌چیز تمام می‌شود.» لبخندی زد و گفت: «بودن بعضی از آدم‌ها، تازه از نبودنشان شروع می‌شود… »

 

کتاب «بعد از ابر»، اولین رمان بابک زمانی، شاعرو مترجم ایلامی، در سال ۹۷ در نمایشگاه تهران رونمایی شد و ده روزی نگذشته بود که به چاپ پنجم رسید.

«بعد از ابر» رمانی واقع‌گرایانه و اجتماعی است که حول محور مردم روستایی دورافتاده در ایلام می‌گذرد و روایت‌گر داستان رویارویی آنان با بحران خشکسالی و کمبود آب است، بحرانی که یک فاجعۀ انسانی و زیست محیطی را رقم می‌زند. نویسنده در این رمان بحران آب را ناشی از سدسازی‌های غیراصولی در استان ایلام دانسته است. رمان بر اساس واقعیت نوشته شده است اما اسامی تغییر کرده‌اند.

این کتاب تصویری ساده و قابل لمس از زندگی مردمان روستا به دست می‌دهد و خلق و خوی آنان را به خوبی به تصویر کشده است.

گیرایی و روانی نثر کتاب مخاطب را تا به آخر با خود همراه می‌کند و غافلگیری‌های داستان و غیرقابل پیش‌بینی بودن آن – که سبب‌ساز تحسین منتقدان بوده است – بر جذابیت داستان افزوده است. در این داستان که از جریان سیال ذهن بهره گرفته است، با شخصیت‌های بسیار روبرو هستیم که نه سیاه هستند و نه سفید. یونس، باقر، طاووس، بهمن، سلیم، لیلا و…. تنها برخی از کاراکتر‌های این کتاب هستند و نویسنده در معرفی ویژگی‌های روحی، روانی و فکری آنان موفق ظاهر شده است.

نویسنده در نگارش داستان بسیار از قدرت تخیل خود بهره برده است. برای مثال بازی نویسنده با واژ‌ه‌هایی چون ابر، مه، رود، خورشید و… مفاهیم زیبایی در دل داستان خلق کرده است.

بابک زمانی از فضای زندگی روستایی بهره گرفته است تا مفاهیم و موضوعات متنوعی چون درماندگی، ایستادگی، پیروزی، شکست، خودخواهی، عشق، دروغ، طمع و … را به خوبی روایت کند.

او خود در مورد گرایشش به ژانر رئالیسم اجتماعی می‌گوید:

«رئالیسم اجتماعی همیشه برایم نه به عنوان یک علاقه، بلکه به عنوان یک خاستگاه و یک تکلیف بوده است. هیچ جامعه‌ای نمی‌تواند عاری از رئالیسم اجتماعی در ادبیاتش باشد و ادبیاتی که رئالیسم اجتماعی‌اش در حاشیه باشد، قاعدتا ادبیات مولدی نخواهد بود و محکوم به شکست است.»

 

رمان بعد از ابر توسط نشر ایجاز در ۲۵۶ صفحه به چاپ رسیده است.

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود