کرگدن اثر برجسته‌ و طنز اوژن یونسکو، داستان آدم‌های یک جامعه را روایت می‌کند که غرق در روزمرگی خود ناگهان با حضور غیرعادی یک کرگدن در شهر مواجه می‌شوند و بعد از بحث و جدل‌های فراوان بر سر این موجود تازه وارد، کم‌کم خودشان نیز از گرایشات انسانی‌شان دور می‌شوند و تبدیل به کرگدن می‌شوند. «برانژه» قهرمان یونسکو که بازتابی از یأس دنیای مدرن است، تنها کسی است که تسلیم این دگرگونی جمعی نمی‌شود. او که در ابتدا برای می‌خوارگی، بی‌نظمی و زندگی لاابالی‌اش از طرف جامعه‌ی پیرامونش نقد و تحقیر می‌شد؛ حالا باید برای کرگدن نشدن و همراه نشدن با دیگران بجنگد.

باهم قسمتی از این نمایشنامه‌ی جذاب را بخوانیم:

 

برانژه: (به ژان) زندگی‌کردن امری غیرعادی‌ست.
ژان: برعکس، هیچی طبیعی‌تر از این نیست. دلیلش هم اینکه همه‌ی مردم زندگی می‌کنند.
برانژه: تعداد مُرده‌ها بیشتر از زنده‌هاست. تعداد اونها روزبه‌روز بیشتر می‌شه، زنده‌ها کمیابن.
ژان: مُرده‌ها، باید گفت چنین چیزی وجود نداره! هاه! هاه!… (خنده‌ی بلند) اونها هم به شما فشار می‌آرند؟ چیزی که نیست، چطوری می‌تونه فشار بیاره؟
برانژه: من خودم از خودم می‌پرسم که آیا هستم یا نه!
ژان: (به برانژه) شما نیستید، عزیز من، برای اینکه نمی‌اندیشید! بیندیشید، آن‌وقت خواهید بود.

 

در انتها بد نیست کمی از اوژن یونسکو بدانیم:

اوژن یونسکو متولد ۲۶ نوامبر سال ۱۹۰۹، نویسنده و نمایشنامه‌نویس فرانسوی-رومانیایی است. یونسکو را بارزترین نماینده‌ی تئاتر آوانگارد فرانسه می‌نامند. با وجود اینکه وی شهرتش را مدیون نمایشنامه‌هایش است، کارش را با نمایشنامه‌نویسی شروع نکرد، او ابتدا شعر و نقد برای مجله‌ها و روزنامه‌های رومانیایی می‌نوشت. او در چهل سالگی اولین نمایشنامه‌اش را نوشت و اولین کارهای تئاتری‌اش که از خلاقانه‌ترین و پیشرو‌ترین آثارش محسوب می‌شدند نمایشنامه‌های کوتاه و تک‌پرده‌ای‌اش بودند. از جمله: آوازه‌خوان طاس، صندلی‌ها، درس و … از جمله کارهای‌ بلند او که مربوط به دوره‌ی دومی کاری‌اش هستند می‌توان به قاتل و کرگدن اشاره کرد که محبوبیت فراوانی داشتند. او در سال ۱۹۶۴ نامزد دریافت جایزه‌ی نوبل ادبیات شد. یونسکو در مارس ۱۹۹۴ در سن ۸۴ سالگی درگذشت.

فروشگاه اینترنتی ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود