سلام ۳۰بوکی های عزیز

این سومین گزارشی است که در مورد کتاب‌های پرفروش تقدیم شما خواهیم کرد. استقبال شما از این بخش ما را دلگرم کرد و باید از این بابت سپاسگزار شما باشیم.
خب اما پرفروش‌های این هفته. اول البته همانطور که حدس می‌زنید سری می‌زنیم به چند عنوان پرفروش که هنوز در لیست هفتگی جا خوش کرده‌اند. این کتاب‌ها را ما در گزارش هفته‌ی قبل معرفی کرده‌ایم. تختخوابت را مرتب کن، شدن، هنر ظریف رهایی از دغدغه‌ها و چشم‌هایش. با یک کلیک می‌توانید مطالب قبلی در مورد این کتاب‌ها را در این بخش مرور کنید.
هنوز هم کتاب‌های خودشناسی و سبک زندگی درصد بالایی از پرفروش‌های سایت ۳۰بوک را به خود اختصاص داده‌اند اما این هفته شاهد حضور سه عنوان با موضوع تاریخ و فرهنگ بشر هستیم.
و حالا شروع کنیم به آشنایی با چهار عنوان پرفروش که چندی بود غایب بودند و اما این هفته با قدرت بازگشتند.

 

انسان خردمند و انسان خداگونه

یووال نوح هراری از آن دست مورخ‌هایی است که تاریخ و فرهنگ را به زبانی شیرین برای ما روایت می‌کنند. مورخی که می‌خواهد با بازگویی تاریخ کمکی به مخاطبان خود کرده باشد. در کتاب فوق‌العاده خواندنی انسان خردمند یووال نوح هراری تاریخ گذشته‌ی گونه ما یعنی انسان خردمند را روایت می‌کند. از تفاوت‌های ما با دیگر گونه‌های انسانی می‌گوید و از ظهور و سقوط تمدن‌ها. اما چه چیزی روایت وی را خاص می‌کند و باعث می‌شود هر مخاطبی با کتاب‌های او ارتباط برقرار کند؟ نگاه نقادانه او به تاریخ بشر، نشان دادن جنایاتی که گونه انسان خردمند در حق دیگر گونه‌های انسانی و حیوانات کرده است و نشان دادن مشکلات سرمایه داری کتاب‌های هراری را خاص کرده است و خواندشان علاوه بر افزودن اطلاعاتی دقیق و شیرین نگاهی نقادانه نیز به گذشته و حال و آینده ما به مخاطب می‌بخشد.

انسان خداگونه با حفظ همین ویژگی‌ها به روایت آینده انسان می‌پردازد و چالش‌های اخلاقی و مدنی پیش روی انسان را در صورت تسریع روند رشد تکنولوژی به رخ می‌کشد.

هر دو کتاب ترجمه‌هایی روان و ویراسته شده دارند و شیرینی و سادگی نثر هراری را به خوبی به فارسی منتقل کرده‌اند.

 

روح پراگ

برای معرفی این کتاب خواندنی اول سخنی از ایوان کلیما در همین کتاب روح پراگ نقل کنیم.

« اگر ما حافظه‌مان را از دست بدهیم، خودمان را از دست داده‌ایم. فراموشی یکی از نشانه‌های مرگ است. وقتی حافظه نداری، دیگر اصلاً انسان نیستی.»

ایوان کلیما نویسنده اهل چک اصلا با همین کتاب روح پراگ به ایرانیان معرفی شد. کتابی که مجموعه جستارها و یادداشت‌های او است. کتاب آمیزه‌ای از زندگی نه چندان راحت نویسنده و مقالاتی در نقد رفتارهای اجتماعی است.

ایوان کلیما نویسنده، نمایشنامه نویس و روزنامه نگار اهل جمهوری چک، در ۱۴ سپتامبر ۱۹۳۱ در پراگ به دنیا آمد. کودکی خود را در ترزین اشتات گذراند. او درباره‌ی زندگی آن سال‌ها می گوید: «در ترزین اشتات که من سه سال و نیم آن جا بودم اتاق گاز نبود. با این حال صدها جسد دیدم. در آن جا مرگ یک تجربه‌ی روزانه بود. من به مرگ عادت کرده بودم و حتی دست کشیدن به یک جسد دیگر هیجانی برای من نداشت». بعد از بهار پراگ بسیاری از آثار او و دوستانش ممنوع الانتشار شدند. با این حال او از چک خارج نشد و به گفته‌ی خودش کنار شادی‌ها و غم‌های هم‌وطنانش ماند. کلیما یک سال قبل از بهار پراگ نیز به دلیل انتقادهایش از حکومت چکسلواکی بازداشت شد. او در سال ۱۹۶۹ برای یک ترم به دعوت از دانشگاه میشیگان آمریکا برای تدریس به این کشور رفت و یک سال بعد دوباره به پراگ بازگشت و به نوشتن نمایشنامه و داستان پرداخت. اما این آثار تا سال ۱۹۸۹ فقط در خارج از چکسلواکی منتشر شدند. کلیما در سال ۲۰۰۲ موفق به دریافت جایزه‌ی فرانتس کافکا به خاطر یک عمر فعالیت ادبی شد. ایوان کلیما با کتاب «روح پراگ» و ترجمه‌ی خشایار دیهیمی در ایران معرفی شد. کلیما یکی از بزرگترین نویسندگان ادبیات چک به شمار می‌رود که عمده آثارش درباره‌ی تاریکی‌های دوره حکومت دیکتاتورها بر مردم است.

معرفی این کتاب را هم با نقل دیگری از روح پراگ به پایان می‌بریم.

«در طول دو سال گذشته، بسیار سفر کرده‌ام. شهرهای بسیاری را دیده‌ام و کلیساها، موزه‌ها، باغ‌ها، و قصرهای بسیار. این دیدارها ملغمه غریبی از احساسات و تأثرات در من برجای گذاشته است، و علی الخصوص این احساس شک را که در کجا باید منتظر دیدن چه چیزی باشم. احساس شک حاصل خاطرات بد نیست؛ احساس شک حاصل این است که به ندرت وقت آن را پیدا می‌کنم که رابطه‌ای با این شهرها برقرار کنم. هر شهری مثل یک آدم است: اگر رابطه اصیلی با آن برقرار نکنیم، فقط نامی بر جای می‌ماند، یک شکل و صورت بیرونی که خیلی زود از حافظه و خاطره‌مان می‌رود و رنگ می‌بازد. برای برقرار کردن چنین رابطه‌ای، باید بتوانیم شهر را با دقت ببینیم و شخصیت خاص و استثنایی آن را دریابیم، آن «من» شهر، روح شهر، هویت آن، و شرایط زندگی آن که در طول زمان و در عرض مکان آن پدید آمده است. پراگ شهری رازآلود و پرهیجان است که با حال و هوایش، با مخلوط غریب سه فرهنگش الهام بخش خلاقیت افراد بسیاری شده است. سه فرهنگی که چندین دهه، یا حتی قرن‌ها در این شهر در کنار هم می‌زیسته‌اند.»

 

روان شناسی عزت نفس

این هم یک کتاب دیگر در زمینه خودشناسی که در فهرست این هفته جای خود را باز کرده است.
عزت نفس متاثر از عوامل درونی و بیرونی است. عوامل درونی عواملی است که از درون نشات می‌گیرد یا خود شخص آن را ایجاد می‌کند؛ نقطه نظرها، باورها، اعمال یا رفتار. عوامل بیرونی، همان عوامل محیطی هستند؛ پیام‌هایی که کلامی و غیر کلامی انتقال پیدا می‌کنند و تجربه‌هایی که بانی و باعث آن پدرف مادر، آموزگاران، اشخاص مهم در زندگی، سازمان دهندگان و فرهنگ هستند.

نویسنده مدعی است من عزت نفس را از درون و بیرون بررسی کرده‌ است؛ اینکه نقش فرد در ایجاد عزت نفس خود چه مقدار است و دیگران در آن چه نقشی ایفا می‌کنند.

نویسنده بر این باور است پیش از این اقدامی تا این حد گسترده در جهت بررسی عزت نفس صورت نگرفته است. 

 

_ فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

 

نظر

 1. علی ارومیه ای

  متاسفانه مشکلی که درباره هر سه کتاب یووال نوح حراری وجود داره غیر قابل استناد بودن آن هاست به طوری که علیرغم استقبال خیره کننده توسط عامه مردم، اساتید دانشگاه ها و نظریه پردازان مهم آن ها را غیر علمی و نه چندان معتبر می دانند.

  پاسخ
 2. معین

  در توضیحات کتاب های اقای حراری از کلماتی مانند دقیق استفاده کرده اید یا عبارت تاریخ را با زبان شیرین روایت کرده است. اگرچه هم بیان نویسنده و هم ترجمه، اثری خواندنی رقم زده است، اما نه انچه نویسنده مطرح کرده است بیان تاریخ است و نه دقیق. شاهدش واکنش چهره های شناخته شده تاریخ در دنیا و ذکر دهها مثال درباره ایرادات اثر است. حتی اگر کتاب در ایران مانند دنیا پرفروش شود. خواندن این دو کتاب اگرچه پیشنهاد میشود اما باید دقت شود مستند نیست و نظریات یا تحریفات نویسنده و عدم بی طرفی را نشان میدهد.
  اثر روح پراگ هم خواندنی است. به خصوص بخش های میانی کتاب به نظرم عالی است. قبل از انکه در یک سوم پایانی بیشتر به بررسی آثار نویسنده دیگری بپردازد و بیشتر ورود به تحلیل کند،.

  پاسخ

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود