آیا شما در زندگیتان احساس خوشبختی می‌کنید؟ اصلا تا به حال به این فکر کرده‌اید که خوشبختی چیست و چگونه می‌توان خوشبخت بود؟
شاید بتوان گفت این‌ها سوالاتی هستند که همه ما غیر مستقیم درگیرشان هستیم و هرروز ناخواسته برای رسیدن به جواب‌هایشان تلاش می‌کنیم. ذهن نویسنده‌ کتاب پیشنهادی امروز ما نیز درگیر این قبیل پرسش‌ها بوده و همین باعث شده دست به نگارش این کتاب بزند.

خوشا خوشبختان

خوشا خوشبختان کتابی‌ست با محوریت موضوع خوشبختی. ما در این کتاب با ۲۱ داستان تو در تو و جذاب و ۱۸ راوی مختلف رو‌به‌رو هستیم که دغدغه مشترک همه آن‌ها رسیدن به خوشبختی واقعی است. هر فصل این کتاب به نام شخصیتی که ماجرای خویش را باز‌می‌گوید، نام‌گذاری شده و ما در هر فصل شاهد روایت هر راوی از عشق‌ها، رابطه‌ها، خیانت‌ها، خوشی‌ها و تلخی‌های زندگی‌اش هستیم. در تمامی این روایت‌ها مفهوم زندگی، رنج مدام و هستی متزلزل انسان متجدد مخاطب را وا‌می‌دارد تا بیندیشد که به راستی عشق واقعی چیست و ارزش هستی کدام است.
آنچه که جذابیت مطالعه این کتاب را برای خواننده دوچندان می‌کند ارتباطی ظریف بین داستان‌ها و راویانشان است که باوجود مستقل بودن هر داستان، کنجکاوی خواننده را برای خواندن داستان بعدی برمی‌انگیزد.

 

نیویورک تایمز در مورد خوشا خوشبختان می‌نویسد:

«یاسمینا رضا هر‌کدام از فصل‌های کتاب را با جزئیات پر کرده و باعث شده است هر‌کدام به طرز شگفت‌آوری شبیه نمایشنامه‌ای تک‌پرده‌ای باشند. رضا انسان‌ها و روابطشان را با دقتی موشکافانه مشاهده می‌کند و با قلم قوی خویش این کتاب کم‌حجم را به اثری درخور تبدیل می‌کند.»

 

برشی از کتاب را با هم بخوانیم:

درست جلوی پنجره من خونه نقلی کوچیکی بود، با آجرای قرمز، سفالهای شیروونی قرمز، نردههای چوبی محکم و سرپا، شمعدونیهای لب پنجرهها. گلدونهایی از دیوار آویزون بود که اونا هم پر از گل بودن. می‌دونی چی فکر کردم ژان؟ فکر کردم تو این خونه یه نفر تصمیم گرفته که حتما خوشبخت باشه.
خوشبخت بودن یه حالته. حتی با عشق هم نمی‌تونی خوشبخت باشی اگه حالت خوشبخت بودن رو نداشته باشی.

و حالا کمی از نویسنده‌ی کتاب بدانیم:

یاسمینا رضا نمایشنامه‌نویس، بازیگر، رمان‌نویس و فیلم‌نامه‌نویس فرانسوی و برنده جوایز بسیاری است. در ایران او را بیشتر با نمایشنامه‌‌ی خدای کشتار می‌شناسند،  اثری که موفق به دریافت جایزۀ تونی شد. مضمون بیشتر آثار رضا روابط انسانی است، روابطی که همواره با تنش‌های دراماتیک همراه‌اند.

Yasmina-Reza

فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود