دنیس پسکو سال‌ها قبل قصد داشت از همسرش جدا شود، اما نتوانست. سی و چهار سال از ازدواج او با جویس می‌گذشت و گمان می‌کرد که از بخت بد حالا دیگر تنها مرگ می‌تواند آن‌ها را از هم جدا کند.
جویس گزینهٔ اول او نبود، اما بعدها شک کرد که احتمالاً خودش هم گزینهٔ اول جویس نبوده. پیش از این فکر می‌کرد تنها به خاطر بچه‌ها کنار هم مانده‌اند، اما این دیگر دلیل متقاعدکننده‌ای نبود چون جوئنا و کن خارج از کشور زندگی می‌کردند. حقیقت این بود که سکون و سستی آن‌ها را کنار هم نگه داشته بود( ص: ۱۳۹).

خانواده، ازدواج، اصل و نسب و طبقه اجتماعی و معنای انگلیسی بودن از آن موضوعات پرتکرار در داستان‌های مجموعهٔ «افشاگر» است. افشاگر از ۱۴ داستان غیرپیوسته تشکیل شده است. این داستان‌ها از قلم و نگاه کسی زاییده شده است که با دلی پرخون از عالم سیاست کناره گرفت.

جفری آرچر پنج سالی نمایندهٔ پارلمان بود و پس از آن هم در حزب محافظه‌کار چهرهٔ مهمی بود. او پروندهٔ حقوقی جنجالی کم نداشت. از اتهام مالی گرفته تا اخلاقی را در پرونده داشت اما آخر آن‌چه باعث محکومیتش شد، ادای سوگند دروغین بود. او که لقبِ اشرافی «لرد» را بر سینه دارد، بابت همین جرم دو سال زندان رفت و وقتی سال ۲۰۰۳ دورهٔ محکومیتش تمام شد، دیگر با دنیای سیاست خداحافظی کرد و به عالم داستان‌نویسی وارد شد.

فروش داستان‌هایش نشان می‌دهد که با وجود تازه وارد بودن در این دنیا پذیرفته شده است. کتاب‌های او در سرتاسر دنیا بین ۲۵۰ تا ۳۳۰ میلیون نسخه فروخته است و کتاب‌هایش معمولاً در لیست «پرفروش‌ها» می‌نشیند.

زبان کنایه‌آمیز سیاستمداران در توصیف‌های او هم مشخص است و کم‌تر داستانی از آرچر را می‌توان سراغ گرفت که به حداقل یک واقعهٔ سیاسی اشاره‌ای نداشته باشد. او مانند اکثر سیاستمداران اهل سفر بوده است و حالا تجربیات آن سفرها را به دنیای داستان‌نویسی آورده و توجهات را جلب کرده است.

کتاب «افشاگر» با ترجمهٔ شیما الهی به‌تازگی از سوی نشر چترنگ منتشر شده است.

 

 

مجلهٔ اینترنتی ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود