راوی اصلی کتاب «من می‌دانم تو کی هستی» بازیگر زنی است که روابطش را می‌شکافد و ارزیابی می‌کند. گم شدن همسر و روابط دیگری که شکل می‌گیرد، گره‌اندازی‌های داستانی به حساب می‌آیند اما اصل ماجرا چیز دیگری است؛ نقش بازی کردن چنان در شخصیت «ایمی» تنیده شده است که از آن خلاصی ندارد و در روابط شخصیش هم به ناچار بازیگری می‌کند. داستان با شرح تیرگی روابط او و همسرش شروع می‌شود و با کشف رازهای دو طرف ادامه پیدا می‌کند.

کتاب «من می‌دانم تو کی هستی» از رمان‌های مهیجی است که نویسنده آن سعی دارد تا تحلیل‌های روان‌شناختی را هم به آن اضافه کند:

از روز باشکوه ما فقط یک عکس کوچک گرفته شد؛ عکس را فردی ناشناس در خیابان بیرون دفتر ثبت ازدواج گرفت. در برخی از جاهای دنیا مردم معتقدند که وقتی کسی از آدم عکس می‌گیرد، بخشی از روحت را می‌رباید. من در آن حد نمی‌ترسم، ولی نگرانم که یک دوربین بتواند چیزی را درباره‌ام ضبط و ثبت کند که خودم ترجیح می‌دادم پنهان بماند (ص: ۲۵۳)

 

نویسنده کیست؟

قبل از این‌که آلیس فینی وارد دنیای داستان‌نویسی شود، خبرنگار بی‌بی‌سی انگلیسی بود. اولین کتابی که از او منتشر شد، «من گاهی دروغ می‌گویم» بود. کتاب خیلی خوش‌شانس‌تر از یک کتاب اولی شد و در لیست پرفروش‌های نیویورک تایمز قرار گرفت و جزو کاندیداهای نهایی جایزه گودریدز ۲۰۱۸ بود و بعدتر هم براساس آن سریالی ساخته شد.

اولین کتاب او به بیشتر از بیست زبان ترجمه شده است و احتمالاً کتاب دوم این نویسنده هم سرنوشتی مشابه پیدا می‌کند. «من می‌دانم تو کی هستی» دو سال بعد از کتاب اولش و در سال ۲۰۱۹ منتشر شد.

«من می‌دانم تو کی هستی» با ترجمهٔ‌ شقایق قندهاری از سوی نشر قطره منتشر شده است.

 

مجلهٔ اینترنتی ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود