حتما یا نام کتاب گتسبی بزرگ را شنیده‌اید یا حداقل اخباری از  آخرین اقتباس سینمایی از این کتاب با بازی لئوناردو دی کاپریو به گوشتان خورده است. کتاب گتسبی بزرگ چند وفت پیش دوباره ترجمه شد و با استقبال زیادی هم مواجه شد. اما گتسبی بزرگ تنها نوشته فیتز جرالد نیست.

فرانسیس اسکات کی. فیتزجرالد متولد ۲۴ سپتامبر ۱۸۹۶، نویسنده‌ آمریکایی رمان، فیلمنامه و داستان‌های کوتاه بود که روز ۲۱ دسامبر ۱۹۴۰ در سن ۴۴ سالگی درگذشت. فیتزجرالد که به عنوان یکی از نویسندگان بزرگ قرن بیستم شناخته می‌شود، یکی از اعضای «نسل گمشده»‌ دهه‌ ۱۹۲۰ آمریکا محسوب می‌شود. او در سنت پاول مینوستا در خانواده‌ای کاتولیک و ایرلندی از طبقه‌ متوسط به دنیا آمد. خانواده‌ «فیتزجرالد» سه ماه پیش از تولد اسکات، دو فرزند دخترشان را از دست دادند، به همین دلیل نام یکی از دختران ـ لوییس اسکات ـ را روی این پسر تازه متولدشده‌ گذاشتند.
اسکات فیتزجرالد در این‌باره گفته است: مادرم سه ماه قبل از به دنیا آمدن من دو فرزند دیگرش را از دست داد. فکر می‌کنم از همان زمان من یک نویسنده شدم.

سال ۱۹۲۰ برای اسکات فیتز جرالد سال شهرت و موفقیت بود. او در این سال ده‌ها داستان کوتاه نوشت که همگی جذاب و پرفروش بودند. از جمله داستان کوتاه مدل موی تازه‌ی برنیس که برای اولین بار در همین سال منتشر شد. این داستان به تازگی ترجمه شده است و این امکان برای دوستداران رمان گتسبی بزرگ مهیا شده است که به ضیافت نوشته دیگری از این نویسنده معروف بروند.

از متن:

 

در همان حال مرجری اندیشید که آیا متقاعد کردن مادرش به زحمتش می‌ارزد یا نه، آدم‌ها بعد از چهل سالگی به ندرت نظرشان نسبت به چیزی عوض می‌شود.
در هجده سالگی، باورهامان مثل تپه‌هایی هستند که از فراز آن به بیرون نگاه می‌کنیم و در چهل و پنج سالگی به غارهایی می‌مانند که درون‌شان مخفی می‌شویم.

فروشگاه اینترنتی ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود