جودیت کِر نویسنده و تصویرساز سرشناس ادبیات داستانی کودک و نوجوان که جوایز متعددی در کارنامه‌اش داشت، در سن ۹۵ سالگی درگذشت.

جودیت کر (زادهٔ ۱۴ ژوئن ۱۹۲۳ – درگذشته ۱۴ مهٔ ۲۰۱۹) نویسنده و تصویرساز سرشناس ادبیات داستانی کودک و نوجوان به زبان‌های آلمانی و انگلیسی بود.

وی زاده آلمان بود ولی به دلیل مخالفت‌های پدر او، آلفرد کِر نویسنده برجسته آلمانی، با نازی‌های آلمان، زمانی که هیتلر به قدرت رسید، کشور را ترک کردند. پس از اقامت در لندن و تسلط بر زبان انگلیسی، نویسندگی را به صورت جدی از دهه پنجم زندگی خود شروع کرد. و تا لحظه آخر عمر خود، از فعالیت دست نکشید.

جودیت کر: همیشه دوست دارم کاری برای انجام دادن داشته باشم و از کار نکردن متنفرم.

کر خالق بیش از ۳۰ عنوان کتاب برای کودکان بود که چاشنی آن شوخ‌طبعی و حکمت و دانایی بود و می‌توانست بدبختی‌ها را در قالب طنزی خشک تصویرگری کند. همین ویژگی‌ها بود که کتاب‌های وی را برای ناشر و خوانندگانش جذاب می‌ساخت.

سال ۲۰۱۲ جایزه OBE  را برای فعالیت‌هایش در حوزه ادبیات کودکان دریافت کرد و همچنین  در سال ۲۰۱۶ برنده جایزه یک عمر دستاورد هنری انگلستان شد.

مشهورترین اثر او «ببری که برای عصرانه آمد» سال ۱۹۶۸ منتشر شد. این کتاب با تمرکز بر شخصیت ببری خلق شد که جودیت برای سرگرم کردن فرزاندانش از آن استفاده می‌کرد. فروش تنها این کتاب از مرز یک میلیون نسخه عبور کرد.

از جمله آثار این نویسنده زندگی نامه وی و خانواده‌اش در خروج از آلمان است که در قالب سه داستان بلند برای نوجوانان منتشر و به فارسی نیز ترجمه شده‌اند.

لینک خرید کتابهای این نویسنده

_ فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود