زمان این است. مانوس و آشنا. ما را با خود می‌برد. زمان هجوم ثانیه‌ها، ساعت‌ها و سال‌هایی است که ما را به سوی زندگانی هل می‌دهد و سپس به عدم می‌کشاند. ما، همانند ماهی‌هایی که در آب زندگی می‌کنند، ساکن زمانیم. وجود ما در زمن معنی پیدا می‌کند. موسیقی با وقار زمان ما را می‌پروراند، جهان را به رویمان می‌گشاید، به دردسرمان می‌اندازد، ما را می‌ترساند و می‌آرامد. جهان با کشش زمان آینده را پدیدار می‌کند و با سیر زمان ماهیت خود را می‌یابد.

 

برشی از کتاب سیر زمان

 

درست مانند خودآگاهی، زمان نیز موضوعی است که هیچ فیلسوف یا فیزیک‌دانی نتوانسته آن را به درستی تشریح کند. زمان بر تک‌تک انسان‌ها، زمین و هستی حکم‌رانی می‌کند، اما راز عظیم ماهیت زمان چیست؟ اینکه زمان تنها یک توهم است کشف جدیدی نیست. در کتاب «سیر زمان» به موضوع زمان پرداخته شده است. اما نویسنده خودآگاهی را نیز به زمان پیوند می‌دهد تا ماهیت آن را شرح دهد. او می‌پرسد که چرا گذشته را به یاد می‌آوریم، نه آینده را؟ «زمان زود می‌گذرد» یعنی چه؟ زمانی که می‌گذرد به کجا می‌رود؟

کارلو رووِلّی فیزیک دان مشهور ایتالیایی و از بنیان‌گذاران نظریه‌ی گرانش کوانتومی حلقه و نویسنده‎ی کتاب‎های پرفروش بین المللی گفتارهایی از فیزیک، روی دیگر حقیقت و سیر زمان است. او در این کتاب به شیوه‌ای شاعرانه، فیلسوفانه، نظری، تاریخی و معادلاتی این سؤالات را پاسخ می‌دهد. او بنیان نظریه حلقۀ کوانتومی، نقش آنتروپی و گرما در تعیین زمان را شرح می‌دهد و درک ما را از این واقعیت بهبود می‌بخشد. همچنین او در این کتاب علم فلسفه و هنر را به هم پیوند می‌دهد تا از یکی از بزرگترین رازها یعنی معنای زمان گره گشایی کند.

carllo_rovelli

این اثر علمی خواننده را برمی‌انگیزد تا دربارۀ نظریات مرتبط با زمان بیشتر فکر و مطالعه کند. لحن نویسنده ساده و شیوا و جملات وی پربار هستند. اگرچه در نهایت ممکن است معمای زمان فراتر از آگاهی محدود ما باشد، اما در عین حال رووِلّی در این کتاب یاری‌رسان این مفهوم پیچیده را مطابق با درک خواننده توضیح می‌دهد.همچنین از تصاویری در کنار مطالب کتاب استفاده شده است تا هم درک مطلب را برای خواننده راحت‌تر کند هم به جذابیت کتاب بیفزاید. می‌توان گفت از زمان انتشار کتاب تاریخچۀ مختصر زمان، اثر استیون هاوکینگ فقید، تا الان این تنها کتاب خواننده‌پسندی است که فیزیک و فلسفه را با هم ادغام کرده است.

روزنامۀ گاردین دربارۀ این کتاب می‌نویسند: «سِیر زمان تعمقی ژرف‌تر و پیچیده‌تر است که برخی از پیشرفت‌های اصلی در زمینه‌های فلسفه و فیزیک زمان را توضیح می‌دهد… این کتاب سنت نوشتن مقالات علمی خالی از اصطلاحات تخصصی را، که در سدۀ پیش از بین رفت، ادامه می‌دهد.

در آخر باهم نگاهی به فهرست کتاب بیندازیم:

فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود