مارسل پروست، با نام اصلی والنتین لویی ژرژ اوژن مارسل پروست، نویسنده‌ی بزرگ فرانسوی‌ در ۱۰ ژوئیه ۱۸۷۱ در حومه‌ی پاریس به دنیا آمد.

پروست به دلیل نگارش کتاب «در جستجوی زمان از دست‌رفته» یکی از شناخته‌شده‌ترین نویسندگان تاریخ ادبیات جهان به شمار می‌آید. جمله‌سازی‌های پروست در این اثر در ادبیات فرانسه تازگی داشت و از این حیث آن را از دیگر متون فرانسوی متمایز کرده بود. این اثر تاثیر به سزایی بر ادبیات قرن بیستم گذاشت و بسیاری از نویسندگان را به تقلید واداشت. «درجستجوی زمان از دست رفته» یکی از قابل احترام‌ترین اثار ادبی قرن بیستم است.

marcel_proust_3

مارسل پروست فعالیت ادبی خود را در سال ۱۸۹۲ با انتشار مقاله در یک نشریه آغاز کرد و سال بعد رمان «بی‌اعتنا» را نوشت که طرح اولیه‌ی رمان «طرف خانه‌ی سوان» بود و چند سال بعد در یک نشریه به چاپ رسید. در سال ۱۸۹۶ نخستین اثر پروست با عنوان «خوشی‌ها و روزها» منتشر شد که شامل اشعار و داستان‌های او بود.

در سال ۱۹۰۸ نگارش مجموعه‌ی عظیم «در جستجوی زمان از دست رفته» را آغاز کرد و در سال ۱۹۱۳ اولین رمان از این مجموعه را با عنوان «طرف خانه سوان» منتشر نمود. او ۶ سال بعد دومین جلد این رمان را با نام «در سایه‌ی دوشیزگان شکوفا» به چاپ رساند که جایزه‌ی ادبی گنکور را نصیبش کرد و او را به شهرت رساند. «طرف گرمانت»، «سدوم و عموره»، «اسیر»، «آلبرتین گمشده» و «زمان بازیافته» دیگر عناوین این مجموعه هستند که تا سال ۱۹۲۲ نوشته شدند. سه جلد آخر این کتاب پس ازمرگ پروست منتشر گردید.

پروست از کودکی بیمار بود و وضعیت سلامتی‌‌ بی‌ثباتی داشت. او در تنهایی به جستجو در گذشته‌اش مشغول بود و عمق حافظه‌ی خود را برای نگارش مجموعه‌ی عظیم «در جستجو» می‌کاوید. او طی سه سال آخر عمرش بیشتر در اتاقش می‌ماند، روزها می‌خوابید و شب‌ها بر روی رمانش کار می‌کرد.

مجموعه‌ی «در جستجوی زمان از دست رفته» بیش از آنکه تشریح یک داستان باشد، تحلیل عمیقی از جامعه‌ی آن روزهای فرانسه است.

گراهام گرین، پروست را بزرگترین نویسنده‌ی قرن بیستم می‌دانست و سامرست موآم رمان «در جستجوی زمان از دست رفته» را برترین اثر ادبی تا آن زمان اعلام کرده بود. اما آندره ژید در ابتدا خیلی تحت تاثیر این اثر قرار نگرفت. ناشری که پروست کتاب را برایش فرستاده بود در ابتدا بنا به نظر ژید از چاپ اثر خودداری نمود و ژید بعدها در یک نامه‌ی عذرخواهی به پروست، آن را یکی از بزرگترین اشتباهات زندگی‌ خود خواند.

مارسل پروست در مقاله‌نویسی نیز قلم توانایی داشت و آثار ارزشمندی در این زمینه از خود به جا گذاشته است.

بر ضد سَنت بوو کتاب ناتمامی از مارسل پروست و حاوی مقالات اوست که طی سال‌های ۱۸۹۵ تا ۱۹۰۰ نوشته شدند و اولین بار پس از مرگ نویسنده‌شان در ۱۹۵۴ به چاپ رسیدند. صفحات مرتب شده‌ای این کتاب پس از مرگ پروست در میان دست‌نوشته‌های وی پیدا شد. سه مقاله از این کتاب در رد صریح آرای چارلز آگوستین سَنت بوو، منتقد ادبی مشهور قرن نوزدهم فرانسه نوشته شده است.

پروست در ۱۸ نوامبر ۱۹۲۲ در ۵۱ سالگی بر اثر سینه‌پهلو درگذشت.

الناز آذری

فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود