پیش از آنکه فضای مجازی تمام وقت مردم را ببلعد، بعضی‌ها به فکر ذخیره‌ی بخشی از آن به نفع کتاب افتادند.

کمپانی فرانسوی شورت ادیشن (Short Édition) که ناشر داستان‌های کوتاه است، سال پیش دستگاه‌هایی را برای چاپ داستان‌های کوتاه بر روی کاغذ در مکان‌های عمومی نصب نمود. فرودگاه پاریس نخستین مکانی بود که آن را تجربه کرد. پس از آن این دستگاه‌‌ها به دیگر کشورهای اروپایی و آمریکا وارد شدند.

حالا دستگاه‌های خودکار چاپ داستان کوتاه را می‌توان در مکان‌هایی چون فرودگاه، ایستگاه قطار، رستوران، ادارات و دانشگاه یافت.

خالق این دستگاه، کریستوف سیبود، مدیر شرکت شورت ادیشن است. او با همکاری اریک پیول، مدیر شرکت گرنوبل و یک فعال برجسته‌ی محیط زیست که با تامین مالی این پروژه موافقت کرد، دستگاه چاپ خودکار داستان کوتاه را وارد دنیای کتاب دوستان کرد.

سیبود می‌گوید ایده‌ی این کار چهار سال قبل وقتی در مقابل یک دستگاه فروش خودکار شکلات و نوشیدنی ایستاده بودند به ذهنشان رسید. آنها فکر کردند که برای زنده کردنِ وقتی که در مکان‌های عمومی بر روی گوشی‌های موبایل به هدر می‌رود، می‌توانند از ادبیات استفاده کنند.

اما این دستگاه چگونه کار می‌کند؟

کار با این دستگاه بسیار راحت است. سه دکمه بر روی آن تعبیه شده است که توسط آن داستان‌های یک دقیقه‌ای، سه دقیقه‌ای و پنج دقیقه‌ای توسط فرد انتخاب می‌شوند. با فشار یک دکمه، داستان کوتاهی بر روی یک تکه کاغذ چاپ شده و از دستگاه خارج می‌شود. اریک پیول هنرش را در اینجا به خرج داده و از کاغذهای دوستدار محیط زیست و فاقد مواد شیمیایی در این دستگاه استفاده کرده است که به راحتی بازیافت می‌شوند. یک نکته‌ی جالب دیگر آنست که استفاده از این دستگاه برای عموم رایگان است.

منبع: inquirer.net

ترجمه: الناز آذری

_ فروشگاه اینترنتی کتاب ۳۰بوک

ارسال پاسخ

آدرس ایمیل شما منتشر نمیشود